natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Vztahy s Ukrajinou ochladnou, pokud armáda zasáhne, ozývá se z NATO

  20. února 2014  15:25

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Vztahy s Ukrajinou ochladnou, pokud armáda zasáhne, ozývá se z NATO

  Zástupci Severoatlantické aliance zopakovali varování Washingtonu, že pokud ukrajinská armáda zasáhne proti demonstrantům, vzájemné vztahy NATO-Ukrajina citelně ochladnou. „Naléhám na ukrajinskou vládu, aby se zdržela veškerého násilí. Pokud armáda proti protestujícím zakročí, ukrajinské vazby s Aliancí budou vážně poškozeny,“ uvedl v prohlášení generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Rasmussenovo varování přišlo krátce poté, co ukrajinský prezident Viktor Janukovyč po násilných střetech v ulicích Kyjeva vyměnil šéfa ozbrojených sil. I když Ukrajina neusiluje o členství v Severoatlantické alianci, v různých oblastech s ní spolupracuje, například v Afghánistánu.

  Kam dál?
  NATO je znepokojeno situací na Ukrajině (28.1. 2014)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO už není, co bývalo, tvrdí finská ex-ministryně obrany

  Bývalá finská ministryně obrany Elisabeth Rehn si už „není jistá skutečnou silou Severoatlantické aliance“, uvedla v rozhovoru pro litevský deník Lithuania Tribune. „Vždy jsem podporovala vstup Finska do NATO. Naše vnímání Aliance ale vždy bylo a bude ovlivněno naším sousedem – Ruskem. Bojíme se, že se to Moskvě nebude líbit. Naštěstí už ale nejsem v politice, abych dělala taková rozhodnutí,“ uvedl Rehn.

  „Musím však dodat, že NATO dnes už není tím, čím  bývalo, když jsem byla ministryní. Už si nejsem jistá, zda má Aliance skutečně sílu, a uvítala bych, kdyby své kroky v případě krize formulovala mnohem jasněji. Proto už tolik myšlenku vstupu Finska do NATO neprosazuji,“ dodala bývalá ministryně Rehn.

  Kam dál?
  Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO (12.9. 2013)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

  ---

  Bezpečnost regionu nejlépe zajistí NATO, věří Černá Hora

  Severoatlantická aliance je tím nejlepším a nejefektivnějším rámcem, který zajistí další pokrok v dosažení stability a bezpečnosti v Černé Hoře a celém regionu, uvedl pro rádio b92 černohorský premiér Milo Đukanović.

  „Nesmíme zapomenout, v jakém regionu žijeme. Naši předci bojovali, poté naši otcové bojovali a naše generace také zažila válku. Nesmíme dopustit, aby se to samé stalo i našim dětem,“ dodal Đukanović.

  Kam dál?
  Nejžhavějším kandidátem na členství v NATO je Černá Hora (4.10. 2013)

  Zdroj: Focus Fen (Bulharsko)

  ---

  Velmoci se dohodly s Íránem na postupu o jaderném programu

  Šest světových velmocí a Írán dosáhlo dohody ohledně rámcového postupu ohledně íránského jaderného programu, uvedla šéfka evropské diplomacie Catherine Ashton. „Probrali jsme všechny body, které byly potřeba, abychom dosáhli finální dohody,“ komentovala vyjednávání baronka společně s íránským ministrem zahraničí Džavádem Zarífem.

  „Zbývá ještě hodně práce. Nebude to jednoduché, ale tato dohoda představuje velmi slibný začátek,“ dodala Ashton. Vedle politického jednání současně probíhaly rozhovory o technických detailech a plánech na další setkání. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harf označila jednání jako „konstruktivní a užitečná“.

  Kam dál?
  Rusko by mohlo postavit jaderný reaktor v Íránu (18.2. 2014)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Stažení z Afghánistánu neohrozí indickou bezpečnost

  Stažení vojáků Severoatlantické aliance na konci letošního roku dělá sice indické bezpečnostní komunitě vrásky na čele kvůli vyššímu riziku terorismu na území Kašmíru, zástupce hlavního bezpečnostního poradce Nehchal Sandhu se nicméně tyto obavy snaží rozptýlit. „Nic nenasvědčuje tomu, že by se zhoršená bezpečnostní situace přelila z Afghánistánu do Indie,“ uvedl Sandhu.

  Bývalý šéf zpravodajství upozornil, že záleží především na tom, jak se afghánské ozbrojené síly po stažení vojáků NATO se situací vypořádají. Tálibán a další se totiž budou snažit konsolidovat svůj vliv v Afghánistánu samotném, nebudou se zaměřovat na útoky v Indii, vyvrátil obavy Sandhu.

  Kam dál?
  Afghánistán chce dodávky zbraní od Indie dřív, než odejde NATO (13.12. 2013)

  Zdroj: The Times of India (Indie)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media