Výdaje na afghánskou armádu a policii klesnou o dvě třetiny
Severoatlantická aliance hodlá po roce 2014 výrazně snížit výdaje na výcvik a udržování afghánských ozbrojených sil. Letos země NATO afghánské armádě a policii poskytnou 11,2 miliardy dolarů, avšak podle afghánského prezidenta Hamída Karzáího má tato částka do dvou let klesnout na 4,1 miliardy dolarů.
Z této sumy by měl Afghánistán zaplatit půl miliardy dolarů, přičemž o tom, jak si zbytek NATO rozdělí, se zatím vedou jednání. Alianční představitelé doufají, že dohoda bude uzavřena do květnového summitu NATO v Chicagu. Proti se staví afghánská generalita, podle níž razantní snižování výdajů na armádu ohrozí dosažené pokroky v bezpečnosti.
Kam dál?
USA chtějí brzy podepsat dohodu o partnerství s Afghánistánem
NATO chce lépe bránit infiltraci afghánské armády
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)
---
EU chce snižovat závislost na amerických ozbrojených silách
Ministři obrany EU na včerejším zasedání schválili plány na vybudování společné jednotky létajících tankerů a polních nemocnic. Členské státy se tak snaží snížit výdaje na obranu a zároveň se stát méně závislými na kapacitách amerických ozbrojených sil, jejichž pozornost se bude čím dál víc upírat k Tichému oceánu.
Země EU vydávají na obranu dohromady 200 miliard eur ročně, avšak i tak postrádají některé kriticky důležité schopnosti, které z nejmodernějších zbrojních systémů činí bezcenné kusy železa.
Příkladem je loňská válka v Libyi, kde by se evropské vzdušné síly při bombardování Kaddáfího jednotek neobešly bez výzvědných a monitorovacích systémů amerického letectva, stejně jako bez amerických letadel zásobujících stíhače palivem za letu. Ministři obrany EU proto rozhodli, že je třeba mít vlastní létající tankery.
Kam dál?
NATO zkouší sdílet zdroje, výsledky chce před summitem
Válka v Libyi odkryla slabiny evropských armád
Zdroj: EU Observer (Belgie)
---
AWACS pomohl najít zmizelý letoun C-130
Členové aliančního komponentu E-3A vybavení letadlem se systémem AWACS pomohli švédským a norským záchranářům při pátrání po přepravním letounu C-130J Hercules, který se zřítil na švédské straně pohraničního území.
Letoun AWACS byl v době nehody na cvičení Cold Response v Norsku, avšak jeho let byl z důvodu špatného počasí zrušen. O několik hodin později dostali piloti od norského spojeného velitelství žádost o pomoc při koordinaci pátracích prací, které vyhověli.
Letadlo bylo nad vytipovaným územím do půl hodiny od odletu a poté sehrálo roli velícího střediska řídícího veškerý letový provoz při pátrání. Do akce byla zapojena řada letounů, helikoptér a záchranářských týmů, kterým se nakonec za asistence AWACS podařilo místo havárie najít.
Zdroj: NATO
---
Medveděv o štítu: Čas na jednání vyprchává
Rusko je stále připraveno k dialogu o americkém protiraketovém štítu v Evropě, avšak příležitostí pro diskuze je stále méně, jelikož systém se pomalu začíná budovat, varoval v pátek ruský prezident Dmitrij Medveděv. "Stále máme čas, ale ten vyprchává," prohlásil Medveděv na euroatlantickém bezpečnostním fóru v Moskvě.
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
NATO posílí spolupráci s Mongolskem
Severoatlantická aliance schválila Program individuálního partnerství a spolupráce s Mongolskem. Vztahy mezi oběma stranami tak dostávají vyšší a formálnější úroveň.
Mongolsko Alianci pomáhalo už při misi KFOR v Kosovu a nyní spolupracuje i v rámci mise ISAF v Afghánistánu, kam minulý rok vyslalo četu pěchoty. Podílí se také na výcviku afghánské armády. V současnosti pod ISAF v Afghánistánu působí 212 příslušníků mongolských ozbrojených sil.
Mongolsko má zájem na zvýšení interoperability s jednotkami NATO a dalším rozvoji vlastních schopností podporovat mezinárodní mírové mise.
Zdroj: NATO