natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Vershbow: Pokud IS vstoupí do Turecka, NATO ho porazí

  10. října 2014  23:47

  Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. | foto: NATO Photos

  Vershbow: Pokud IS vstoupí do Turecka, NATO ho porazí

  „Pokud bude Islámský stát (IS) natolik naivní, že by zaútočil na turecké území, Aliance ho porazí,“ uvedl zástupce generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Podle jeho slov jsou připraveny plány na obranu všech členů NATO, kteří by mohli být ohroženi. Jak dokazují již nasazené systémy Patriot německé armády v Turecku, Aliance je vždy připravena k aktivaci článku 5.

  Vershbow dále varuje před přeměnou krize na Ukrajině ve zmrazený konflikt, o kterou podle jeho názoru nyní ve východní části Ukrajiny Rusko usiluje. Nejen NATO trvá na tom, aby se Rusko chovalo podle závazků dohody z Minsku. Přetrvávající útoky separatistů nadále podporovaných ruskou armádou jsou nepřijatelné. Moskva také musí dát separatistům jasně najevo, že nepodporuje nelegitimní volby, které chtějí v regionu uspořádat.

  Kam dál?
  Turecko hostí krizové rozhovory NATO a USA o IS (9.10. 2014)
  NATO by nemělo provokovat Rusko nabídkou členství pro Ukrajinu, myslí si britský zákonodárce (7.10. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Rusko: Poznámky šéfa NATO nevzbuzují optimismus

  Prohlášení nového generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí Alexandera Lukaševiče nezvýšila naděje na výrazné zlepšení vztahů mezi Ruskem a Aliancí. Ruské ministerstvo zahraničí dále tvrdí, že Moskva nechává prostor pro dialog, ale dosavadní prohlášení pana Stoltenberga nevzbuzují optimismus.

  Stoltenbergova prohlášení byla přitom dosud vnímána jako smířlivá v porovnání s postoji jeho předchůdce Anderse Fogh Rasmussena. Lukaševič vyjádřil obavu, že obnova vztahů se Severoatlantickou aliancí bude velmi obtížná. Nyní se nachází na nejnižší úrovni od konce studené války.

  Kam dál?
  Fidel Castro přirovnává šéfa NATO k Islámskému státu (9.10. 2014)
  Stoltenberg přebírá NATO se smířlivým postojem k Rusku (2.10. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO je připraveno „bleskově“ bránit Pobaltí

  Síly Severoatlantické aliance mohou „bleskovou rychlostí“ bránit členské země v Pobaltí v případě, že na ně bude zaútočeno, uvedl mluvčí NATO James Appthurai a dodal, že jednotky mohou být na území těchto států nasazeny do 48 hodin, pokud dojde k jakékoliv vojenské agresi. Jeho komentář přišel po žádostech z Pobaltí o stálé nasazení sil NATO na jejich území.

  Do určité míry byly tyto žádosti vyslyšeny již dříve, když se představitelé Aliance shodli na posílení přítomnosti NATO v Pobaltí vzhledem k hrozbě z Ruska. V blízkosti pobaltského regionu bylo letos pozorováno více ruských bojových lodí a stíhaček. Appathurai dodal, že NATO pozorně sleduje hranice svých států a je připraveno reagovat na jakýkoliv neuvědomělý krok.

  Kam dál?
  Letouny NATO cvičí v Pobaltí (1.10. 2014)
  Posílení NATO v Pobaltí se odráží na větším počtu zachycených ruských letadel (26.9. 2014)

  Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  Během operací afghánské armády bylo zabito 26 ozbrojenců

  Nejméně 26 protivládních ozbrojenců bylo zabito a 13 dalších zraněno během čisticích operací prováděných afghánskými bezpečnostními složkami. Mluvčí afghánského ministerstva obrany generál Zahir Azimi řekl, že se jedná o výsledek akcí za posledních 24 hodin. Zhruba 13 operací proběhlo v 7 různých provinciích země.

  Afghánské síly při akci zajistily různé typy zbraní a střeliva. Podle generála Azimiho byl ve stejné době zabit jeden voják Afghánské národní armády improvizovaným výbušným zařízením. Tyto zprávy protivládní síly dosud nekomentovaly.

  Kam dál?
  Afghánistán a USA podepsaly dlouho očekávané bezpečnostní dohody (1.10. 2014)
  Inaugurace Ašrafa Gháního: je Afghánistán připraven na aktivní první dámu? (30.9. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Nová příležitost pro soukromé bezpečnostní firmy v Afghánistánu

  Americké Velitelství střed a americká armáda v Afghánistánu hledají soukromou bezpečnostní agenturu, která by byla schopna nasadit v blízké budoucnosti do země až 600 pracovníků na ostrahu letiště Kandahár v jižním Afghánistánu. Na vládních webových stránkách armáda požaduje nasazení 30 % personálu z USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Zbylých 70 % kontraktorů musí pocházet ze zemí NATO.

  Zatím neexistují žádné formální náležitosti poptávky, vláda však jasně říká, že přihlášené společnosti musí být schopny poskytnout strážce během 45-60 dnů. Do konce roku se počet amerických vojáků v Afghánistánu sníží na 9 800. Spolu s dalšími 3 000 až 5 000 aliančními vojáky zde budou působit do konce roku 2016. Tyto jednotky se však budou zaměřovat pouze na výcvik a mentoring afghánské armády.

  V březnu tohoto roku bylo v Afghánistánu asi 66 tisíc amerických vojáků podporovaných 108 tisíci soukromými kontraktory.

  Kam dál?
  Afghánistán a USA podepsaly dlouho očekávané bezpečnostní dohody (1.10. 2014)
  Rasmussen: Afghánci jsou schopni zajistit si bezpečnost (25.9. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

   

   

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media