Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Turecku klesl zájem o magisterské studium, kvůli možnosti vyplatit se z armády

26. února 2019  15:38
(ilustrační snímek) Vojenská akademie v tureckém hlavním městě Ankaře. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

V Turecku klesl zájem o magisterské studium, kvůli možnosti vyplatit se z armády

V Turecku klesl počet přihlášek na magisterské studijní programy o 60 % poté, co vláda schválila možnost vyplatit se z vojenské služby. Služba v armádě je pro muže v Turecku povinná a v minulosti ji mnozí oddalovali právě studiem na vysoké škole.

Nová politika vlády umožňuje mužům nad dvacet pět let, aby se dvanáctiměsíční službě vyhnuli tím, že zaplatí poplatek ve výši 15 000 lir (přes 60 tisíc Kč – pozn.red.) a odslouží v armádě 21 dní.

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Průzkum: Dva roky po zvolení Trumpa věří Němci spíše Číně než USA

Více Němců považuje za lepšího partnera Čínu než Spojené státy, ukázal průzkum veřejného mínění. Jen 23,1 % dotázaných uvedlo, že považují USA za spolehlivějšího partnera než Čínu, zatímco opačnou možnost zvolilo 42 %. Přes osmdesát procent dotázaných se také domnívá, že mezi Německem a USA panují špatné vztahy.

Průzkum byl uspořádán dva roky poté, co do úřadu nastoupil americký prezident Donald Trump. Trump často vyjadřuje nespokojenost se Severoatlantickou aliancí a kritizuje evropské spojence.

Za průzkumem stojí organizace Atlantik-Brücke, která podporuje vztahy mezi Evropou a USA. „Vzhledem k obrovské ztrátě důvěry v USA se musíme mnohem více zapojovat do jednání s Amerikou a hovořit o ní,“ uvedl představitel organizace Burkhard Schwenker.

Kam dál?
Německo vytýká Trumpovi jeho kritiku výdajů NATO (18.2. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

USA nepochybně zvýší vojenskou přítomnost v Polsku, říká polský ministr obrany

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak nepochybuje, že Spojené státy zvýší svou vojenskou přítomnost v Polsku. „Nejednáme o tom, zda bude přítomnost americké armády posílena, ale jak bude posílena,“ popsal Blaszczak rozhovory s USA. Polský deník Rzeczpospolita přinesl informaci, že Spojené státy zvažují zřízení stálého velitelství v polském městě Poznaň a permanentní umístění vzdušných sil v centrálním a severozápadním Polsku.

Američtí vojáci jsou nyní v Polsku přítomní na rotační bázi v rámci Severoatlantické aliance a amerického protiraketového deštníku, který je budován na severu země.

Kam dál?
Pentagon odmítá navýšení počtu amerických vojáků v Polsku (15.2. 2019)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

EU: K vojenské intervenci do Venezuely nesmí dojít

Evropská unie žádá ostatní země, aby se vyhnuly jakékoli vojenské intervenci do Venezuely. „Z našeho pohledu je naprosto jasné, že potřebujeme mírové, politické, demokratické a z Venezuely vycházející řešení této krize,“ prohlásila mluvčí vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Na tomto postoji se shodli ministři zahraničí členských států EU na schůzce v Bruselu. „Jasně jsme varovali, že nepodpoříme a silně odsoudíme jakoukoli zahraniční vojenskou intervenci,“ prohlásil španělský ministr zahraničí Josep Borell.

Kam dál?
Jsme připraveni chránit diplomaty ve Venezuele, říká velitel sil USA v Jižní Americe (8.2. 2019)

Zdroj: France24 (Francie)

---

Británie otestovala nový cvičný letoun Texan T1

Britské královské letectvo provedlo první zkoušku cvičného letadla Texan T1 ze základny v britském Anglesey. „Texan je skvělý letoun, je extrémně schopný a více než kdy předtím umí studenty připravit na požadavky moderního rychlého letectví,“ prohlásil pilot, který měl možnost Texan vyzkoušet jako první. Piloti během výcviku nejprve začínají s letounem Perfect, poté přejdou na Texan T1 a výcvik zakončí v letounu Hawk T2.

Británie investuje do programu pro výcvik nových pilotů 1,6 miliard dolarů. Podle ministerstva obrany se jedná o jeden z nejpokročilejších výcvikových programů v Severoatlantické alianci.

Kam dál?
Britské síly čelí „sedmimiliardové černé díře ve financování vybavení“ (1.2. 2019)
 
Zdroj: UPI (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.