Co psala světová média o Severoatlantické alianci

V Talinu bylo otevřeno centrum NATO pro obranné inovace

20. června 2024  17:35
V hlavním městě Estonska bylo otevřeno Regionální akcelerační centrum pro obranné inovace NATO pro severní Atlantik (NATO DIANA). Iniciativa byla formalizována podpisem memoranda, pod které se v květnu podepsali estonský ministr obrany Hanno Pevkur a výkonný ředitel NATO DIANA profesor Deeph Chana.  

Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Z 1 300 ucházejících se firem bylo vybráno 44 společností pro participaci v akceleračním programu, přičemž devět z nich pokračuje ve vývoji svých nápadů právě v Estonsku. Chana zdůraznil, že díky inovativnímu přístupu země je Tallinn ideálním místem pro toto centrum. První akcelerační bootcamp začal v lednu a zaměřil se na odolnost energetické infrastruktury, podmořské senzory a bezpečné sdílení informací. Vybrané společnosti získaly granty až ve výši 400 tisíc eur.

V rámci centra DIANA by měly být spuštěny nové výzvy v červenci, které pokryjí klíčové technologické oblasti jako energetika, informace, senzorika, zdravotnictví, infrastruktura, logistika a vesmír. Přihlásit se mohou společnosti ze zemí NATO a ty budou hodnoceny na základě technických a komerčních kritérií.

Zdroj: Estonian World (Estonsko)

hon; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

Partneři portálu

NATO PDD iDnes.cz Newton Media