natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Kanadě útočil terorista, informoval premiér Harper

  23. října 2014  15:07

  Kanadští vojáci během cvičení Anakonda v Polsku. Ilustrační foto. | foto: MON

  V Kanadě útočil terorista, informoval premiér Harper

  Kanadský premiér Stephen Harper uvedl terorismus jako motiv útoku v Ottawě, jenž způsobil smrt jednoho vojáka a jehož součástí bylo i střílení v kanadském parlamentu. Útočníkem byl 32letý Michael Zehaf-Bibeau z Montrealu, který údajně nedávno přestoupil na islám. Podle federálních zdrojů byl přednedávnem označen kanadskou vládou za „vysoce rizikového cestujícího“, jemuž byl zabaven cestovní pas. Vyšetřování stále ještě probíhá, není ani zcela jasné, zda Zehaf-Bibeau útočil sám.

  Premiér Stephen Harper, který byl osobně přítomen v budově parlamentu v době útoku, informoval, že tento incident upevní odhodlání Kanady bojovat proti terorismu. „Nezastraší nás to. Kanada nikdy nebude zastrašena,“ přislíbil premiér a dodal: „Povede nás to k upevnění našeho odhodlání a zdvojnásobení našich snah pracovat se spojenci po světě a bojovat proti teroristickým organizacím, které terorizují obyvatele jiných zemí ve snaze zavléct svoje barbarství k našim břehům.“

  Premiér poukázal také na spojitost s pondělním útokem v provincii Quebec, při kterém mladík, jenž přestoupil na extrémistickou formu islámu, přejel dva vojáky. Stalo se tak poté, co Kanada schválila vyslání dvou stíhaček k bombardování Islámského státu v Iráku. Po pondělní události byla zvýšena úroveň bezpečnostní hrozby v Kanadě z nízké na střední.

  Kam dál?
  Kanada se připojí k USA v boji proti IS (14.10. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Let MH17 v červenci sestřelili nad Ukrajinou proruští separatisté, tvrdí německá rozvědka

  Německa rozvědka Bundesnachrichtendienst (BND) tvrdí, že její přezkoumání pádu letadla Malaysian Airlines na Ukrajině dospělo k závěru, že letoun byl sestřelen proruskými separatisty poblíž Doněcku. Své tvrzení podpořila důkazy včetně satelitních snímků a různých fotografií. Vyšetřování naznačuje, že proruští separatisté se zmocnili raketového systému BUK na ukrajinské vojenské základně, který použili k sestřelení letounu na lince z Amsterodamu do Kuala Lumpur.

  BND dále informovala, že ruská tvrzení, že raketa byla vypálena ukrajinskými vojáky a že ukrajinská stíhačka letěla v blízkosti sestřeleného letadla, jsou nepravdivá. „Byli to proruští separatisté,“ uvedl prezident BND Gerhard Schindler. Kvůli možnosti, že sestřelením letounu došlo k válečnému zločinu, bylo také zahájeno vyšetřování neznámého pachatele.

  Kam dál?
  Vyšetřovatelé: Malajsijský let MH17 zasáhlo „velké množství objektů“ (9.9. 2014)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)
  ---

  Švédsko stále nemůže najít podezřelé plavidlo skrývající se pod vodou u jeho břehů

  Švédsko stále nemůže nalézt plavidlo, jehož signál byl poprvé zaznamenán před pěti dny u stockholmského souostroví, a které je považováno za ruskou ponorku. Údajné porušení švédské suverenity je dokládáno zachycením nouzového vysílání v ruském jazyce. Švédská armáda je v nevýhodě při hledání tohoto plavidla, protože v roce 2008 prodala svůj poslední vrtulník schopný sledování ponorek. Prohledávaná oblast je také velmi rozsáhlá s hustou sítí ostrovů a nesčetným množstvím možných úkrytů.

  Švédsko si ani není jisté tím, co vlastně hledá, nezná velikost nebo účel plavidla. Mohlo by se jednat i o více strojů. „Je to velmi vážná věc... Šel bych dokonce tak daleko, že bych řekl, že je to úplně v p...,“ vyjádřil se švédský náčelník generálního štábu Sverker Göransson.

  Dříve v tomto týdnu Rusko švédská tvrzení odmítlo, ale použilo zvláštní výběr slov: „Nedošlo k žádným nestandartním situacím a už vůbec k nehodám týkajícím se ruských námořních plavidel,“ informovalo ruské ministerstvo obrany. Toto vyjádření tedy vylučuje možnost, že by se jednalo o poškozenou ruskou ponorku, která by byla do švédských vod zavátá, ale neodmítá úmyslnou přítomnost ponorky v oblasti.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Slovensko nabídlo Alianci letiště Sliač, výcvikové centrum Lešť a základnu v Popradě

  Slovensko Severoatlantické alianci nabídlo možnost využívat letiště Sliač a výcvikové centrum Lešť. Dále Slovensko může zmodernizovat a poskytnout Alianci logistickou základnu v Popradě. Takové jsou výsledky jednání na summitu NATO ve Walesu letos v září.

  Slovensko se dále zavázalo zastavit pokles výdajů na obranu a naopak zabezpečit jejich reálný nárůst, jenž bude v souladu s hospodářským růstem. Do roku 2020 vyčlení vláda každoročně 1,6 % HDP na obranu. Dvacet procent z výdajů na obranu by mělo být do roku 2016 věnováno modernizaci ozbrojených sil.

  V období 2015-2017 poskytne Slovensko na podporu Afghánských národních sil pět set tisíc dolarů ročně. Slovenská armáda také vyšle 66 vojáků do plánované nebojové mise v Afghánistánu po roce 2014. Dále letos Slovensko vycvičilo třicet ukrajinských specialistů v odminování. V tomto výcviku je možné pokračovat i v dalších letech i ho dále rozšířit.

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Britská armáda podcenila rozsah konfliktu v Afghánistánu, tvrdí bývalý britský NGŠ

  Britská armáda podcenila rozsah konfliktu v Afghánistánu, domnívá se čerstvě penzionovaný bývalý britský náčelník generálního štábu generál Peter Wall. Ten uvedl, že britská armáda si myslela, že má „obstojnou sílu“, ale teď přiznává, že se mýlila. Vojska byla „málo připravená a neměla dostatek zdrojů“ informoval britský velitel v afghánské provincii Hílmand v roce 2006 Ed Butler. Od začátku konfliktu v roce 2001 v Afghánistánu zahynulo 453 britských vojáků.

  V roce 2004 se britská armáda stále angažovala v konfliktu v Iráku a představitelé armády tvrdí, že si byli vědomi toho, že nemají prostředky k boji ve více konfliktech zároveň. Přesto do Afghánistánu vyslali 3 300 vojáků v rámci mise Severoatlantické aliance. Předpokládali, že operace v Iráku se budou utlumovat, ale v roce 2005 se tamější bezpečnostní situace zhoršila.

  „Existuje tvrzení „doufejte v nejlepší, ale připravujte se na nejhorší“. My jsme doufali v nejlepší a připravovali se na nejlepší. Myslím tím, že jsme neměli prostředky, které jsme potřebovali,“ uvedl Lord Richards, který v letech 2006-2007 velel jednotkám ISAF.

  V létě 2006 byla situace v Hílmandu pro britská vojska natolik špatná, že si armáda nebyla jistá, že jim dokáže zajistit dostatek jídla, vody a munice. Vojáci byli přetěžováni, pod neustálou palbou a závislí na vrtulnících.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

   

   

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media