natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů

  2. července 2013  18:46

  Příslušníci afghánské policie. | foto: ISAF Media

  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů

  V průběhu posledního měsíce zemřelo při útocích ozbrojenců v Afghánistánu 299 policistů. Informoval o tom mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sediq Sediggi. Během stejného období zemřelo také 753 povstalců a více než tři stovky jich byly zatčeny. Přestože Sediqqi neuvedl počet mrtvých příslušníků ozbrojených složek za předchozí období, podle agentury AP je současná vlna násilí v Afghánistánu srovnatelná s nejvyšší intenzitou, se kterou se během posledních dvanácti let vojáci a policisté v Afghánistánu setkali.

  K nárůst počtu obětí mezi afghánskými policisty a vojáky došlo poté, co v červnu letošního roku převzali odpovědnost za bezpečnost země od jednotek Severoatlantické aliance. S tím také souvisí pokles obětí zahraničních vojáků. Během prvních pěti měsíců loňského roku zemřelo v Afghánistánu 177 aliančních vojáků zatímco letos jejich počet činí 63.

  Kam dál?
  Afghánské síly mají nyní zajišťovat bezpečnost v zemi, Tálibán je však stále silný (21.6. 2013)
  Afghánská armáda stupňuje počet operací proti povstalcům (31.5. 2013)

  Zdroj: RYOT News (USA)

  ---

  NATO a Japonsko jednaly o bezpečnostní spolupráci

  Zástupci z oddělení Severoatlantické aliance pro budoucí hrozby se setkali s japonskými experty v japonském Tokiu. Společně diskutovali možnosti spolupráce v oblastech kyberobrany, terorismu a šíření zbraní hromadného ničení. Klíčovým polem diskutované spolupráce byla především věda a inovace. Skrze program Věda pro mír a bezpečnost tak obě strany navázaly na společnou politickou deklaraci, kterou uzavřely na setkání v dubnu letošního roku.

  "Všichni jsme propojeni více než kdykoli předtím. Ať už to chceme nebo ne. Naše ekonomiky, naši lidé a také naše bezpečnost je propojena. Kvůli globalizaci dnes mnoho národů a mezinárodních organizací čelí podobným hrozbám. Proti těmto společným problémům proto potřebujeme společné postupy a odpovědi, které musejí být ukotveny na vztahu vzájemné důvěry," řekl poradce Severoatlantické aliance Michael Gaul. Japonská strana zase setkání označila za začátek nové éry spolupráce mezi Japonskem a Aliancí.

  Kam dál?
  Japonsko a NATO posílí spolupráci v otázkách bezpečnosti (16.4. 2013)

  Zdroj: NATO

  ---

  Při výbuchu v Kábulu zemřelo šest lidí

  Před branou do areálu Severoatlantické aliance v afghánském hlavním městě Kábulu zemřelo při sebevražedném výbuchu a následné přestřelce šest lidí - čtyři strážci a dva civilisté - a čtyři sebevražední atentátníci. K útoku došlo v půl páté ráno a silná nálož umístěná v autě po sobě zanechala hluboký kráter. Velitel kábulské provinční policie Mohamad Ayuob Salangi oznámil, že všichni čtyři strážci pocházeli z Nepálu.

  K útoku došlo poté, co mluvčí ministerstva vnitra Sediq Sediqqi oznámil statistiku úmrtí při útocích ozbrojenců za poslední měsíc. Největší nebezpečí podle něj pro afghánské bezpečnostní složky představují bomby umístěné na okrajích silnic. "Tam dochází k našim největším ztrátám," řekl.

  Kam dál?
  Tálibán zaútočil na prezidentský palác v Afghánistánu (25.6. 2013)
  Afghánské síly jsou schopné nahradit NATO, tvrdí americký velitel (1.7. 2013)

  Zdroj: FOX News (USA)

  ---

  Tálibán odmítá podmínky mírových rozhovorů

  Rebelové z řad Tálibánu odmítli podmínky pro mírové rozhovory. Ve své první oficiální reakci z nově otevřené politické kanceláře v katarském Dauhá zkritizovali zástupci Tálibánu chování USA a afghánského prezidenta Hamída Karzáího za mrhání času a uzavírání falešných závazků. Mluvčí Tálibánu v emailu zaslaném serveru Voice of America řekl, že nátlak, výhrůžky a provokaci stejně jako obvinění, že bojovníci Tálibánu nikdy nepracovali ani nikdy pracovat nebudou brání úspěšnému mírovému řešení afghánského konfliktu.

  Britský ministerský předseda mezitím navštívil afghánského jihovýchodního souseda Pákistán. Svou návštěvou tak chce Cameron pomoci při obnovení zaseknutého mírového procesu. Karzáí přitom podezírá Pákistán, že sehrál důležitou roli při otevření politické kanceláře Tálibánu. Je navíc všeobecně známo, že pákistánská zpravodajská služba ISI stála za vzestupem Tálibánu v devadesátých letech minulého století.

  Kam dál?
  NATO posílí vojenskou spolupráci s Pákistánem (30.5. 2013)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Americká armáda blokuje přístup ke stránkám britského Guardianu

  Armáda Spojených států přiznala, že blokuje přístup tisícům pracovníků amerického ministerstva obrany k některým částem webových stránek britského serveru Guardian. Armáda podle svého mluvčího filtruje obsah zpráv, které se týkají vládních sledovacích programů, aby zabránila pracovníkům v přístupu k důvěrným informacím.

  K tomuto kroku americká armáda přikročila poté, co Edward Snowden odtajnil některé citlivé informace americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). "Ministerstvo obrany preventivně zahájilo opatření "síťové hygieny", která má zabránit," aby se k citlivým informacím dostali nepověření lidé, řekl představitel pro veřejné záležitosti Gordon Van Vleet a zároveň dodal, že ministerstvo nebrání v přístupu k informacím pro obyčejné uživatele.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media