natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Útok na Kapitol: Jaderný kufřík viceprezidenta Pence byl v ohrožení

  12. února 2021  20:28
  Výtržníci při násilném vniknutí do budovy Kapitolu představovali nebezpečí pro vojenského asistenta tehdejšího viceprezidenta Mika Pence nosícího „jaderný kufřík“, tvrdí úředník ministerstva obrany Spojených států.  
  Po útoku příznivců Donalda Trumpa střeží budovu Kapitolu ve Washingtonu a její okolí příslušníci Národní gardy. Mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, připravované na 20. ledna. | foto: U.S. Air National Guard, Matt Hecht

  Vojáci, kteří mají na starosti autorizaci odpálení amerických jaderných zbraní, si toho nebyli vědomi.

  „Vzbouřenci byli zhruba třicet metrů od místa, kde se tehdejší viceprezident Mike Pence schovával se svou rodinou, a pár metrů od dveří jeho skrýše,“ uvedla manažerka impeachmentu Stacey Plaskett po zhlédnutí nového videa, ve kterém lze slyšet skandování výtržníků „oběste Pence“. Není jasné, zda bezpečnostní struktury včetně Rady národní bezpečnosti USA a představitelů Pentagonu si byli vědomi rizika, ve kterém se viceprezident Pence nacházel.

  „Riziko spojené s tím, že se povstalci dostanou k Pencovu jadernému kufříku, nebylo to, že by mohli zahájit neoprávněné odpálení jaderných zbraní. Ale pokud by kufřík odcizili a získali by jeho obsah, včetně předem naplánovaných cílů jaderných střel, mohli by tyto přísně utajované informace sdílet do světa,“ řekl expert přes jadernou politiku Kingston Reif z Asociace pro kontrolu zbrojení. „To by znamenalo narušení bezpečnosti obrovských rozměrů,“ dodal Reif.

  Při útoku na Kapitol si Pencův vojenský asistent udržel kontrolu nad kufříkem a zároveň prezident Donald Trump byl se svým „hlavním“ kufříkem uvnitř Bílého domu. Výtržníkům by se tedy nemohlo podařit zaktivovat jaderné zbraně.

  Zdroj: CNN (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media