V amerických ozbrojených silách slouží zhruba 200 tisíc žen, což je zhruba 14 procent všech příslušníků. Kolik z nich každoročně uvažuje o potratu, není známé, avšak podle 11 let starého průzkumu 7 procent vojákyň za předešlý rok ohlásilo neplánované otěhotnění, což je vyšší procento než mezi civilisty ve stejné věkové kategorii. Pokud by tato statistika platila dnes, až 14 tisíc žen v armádě by každoročně neplánovaně otěhotnělo.
Vojenské kliniky a nemocnice nemohou provádět potraty s výjimkou situace, kdy je těhotenství výsledkem znásilnění či incestu. Armádní příslušnice jsou odkázány podstoupit potrat na nevojenských klinikách. Zrušením ústavního práva na potraty mnoho amerických států připravuje zákony na úplný zákaz potratů v daném státě. To by znamenalo, že ženy budou muset pro podstoupení potratu cestovat do státu, ve kterém jsou potraty povoleny.
Armádní pravidla vyžadují, aby ženy, které mají v úmyslu jít na potrat, toto rozhodnutí oznámily svým velitelům nejpozději dva týdny poté, co zjistí, že jsou těhotné. Před zrušením ústavního práva toto nařízení mnoho žen ignorovalo, avšak z důvodu časové náročnosti cestování do jiného státu budou ženy muset své rozhodnutí o podstoupení potratu svým velitelům oznamovat, což budí obavy ohledně jejich soukromí. Američtí zákonodárci již připravují nová pravidla, která by znemožňovala upírat dovolenou ženám s úmyslem vycestovat do jiného státu za účelem podstoupení potratu.
Zdroj: Slate (USA)