natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA začaly dodávat zbraně Kurdům, Turecko jim nakonec také pomáhá

  21. října 2014  16:58

  Turecká armáda. Ilustrační foto. | foto: Turkish General Staff

  USA začaly dodávat zbraně Kurdům, Turecko jim nakonec také pomáhá

  Kurdové bojující proti džihádistům u syrského města Kobani nedaleko tureckých hranic dostaly první dodávku zbraní od USA. Dodávky zbraní a dalšího vojenského materiálu mají Kurdům pomoci při boji proti IS. Ankara sice odmítla zásobovat zbraněmi syrské Kurdy spojené s (v Turecku) nezákonnou Stranou kurdských pracujících (PKK), ale zároveň uvedla, že pomůže iráckým Kurdům k upevnění jejich postavení u města Kobani. Syrští Kurdové mezitím za americkou pomoc poděkovali.

  Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho by bylo „nezodpovědné a morálně neobhajitelné, aby se USA otočily ke komunitě bojující proti IS zády“.

  Kam dál?
  Erdogan: Turecko by bylo proti dodávkám amerických zbraní Kurdům (20.10. 2014)
  Proti Islámskému státu stojí obří koalice, bojují jen někteří (16.10. 2014)

  Zdroj: Sky News (Austrálie)

  ---

  NATO žádá USA o více vojenských lodí

  Severoatlantická aliance by chtěla získat více amerických válečných plavidel pro vyvážení ruské hrozby. Uvedl to šéf aliančního námořnictva viceadmirál Peter Hudson po návštěvě Pentagonu. „Před 25 lety jsme dělali velká a komplexní alianční cvičení ve všech prostředích, ale svět se změnil. V takovém rozsahu jsme posledních deset až patnáct let necvičili. Ukrajina nám nicméně ukázala, že musíme naši hru zlepšit, a myslím si, že taková je naše budoucnost,“ myslí si Hudson. „Šest nebo sedm torpédoborců nedokáže porazit komplexního nepřítele, ale pomůže udržet bojiště tak dlouho, aby mohly dorazit další síly“ dodal admirál.

  Spojené státy již dříve zintenzivnily svou aktivitu v Černém moři a zároveň slíbily, že budou dělat ještě více.

  Kam dál?
  Rusko: Poznámky šéfa NATO nevzbuzují optimismus (10.10. 2014)

  Zdroj: EurasiaNet (USA)

  ---

  Istanbul hostí cvičení partnerských států NATO

  Dvanáct partnerských států Severoatlantické aliance společně s hostujícím Tureckem cvičí v Istanbulu v rámci cvičení REGEX 14. To má za úkol zlepšit schopnost spolupráce mezi zúčastněnými zeměmi. Celkem se do cvičení zapojí asi 150 vojáků.

  Do cvičení v Atatürkově centru se kromě Turecka zapojí Ázerbájdžán, Alžírsko, Bosna a Hercegovina, Jordánsko, Kazachstán, Mauretánie, Černá Hora, Moldavsko, Makedonie, Pákistán, Srbsko a Ukrajina.

  Kam dál?
  Anakonda otestovala polskou obranu před hrozbou z východu (3.10. 2014)

  Zdroj: Daily Sabah (Turecko), RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Americké B-52 míří letos už podruhé do Evropy

  Americké strategické velení vyšle do Evropy strategické bombardéry B-52. Ty se zúčastní námořní části cvičení Noble Justification v Atlantiku a Středozemním moři. Účast B-52 si vyžádalo velení Severoatlantické aliance, aby NATO mohlo zlepšit vojenskou interoperabilitu mezi členskými zeměmi. Cvičení Nobel Justification se zúčastní na 13 tisíc vojáků, kteří tak zlepší připravenost Aliance na široké spektrum potenciálních hrozeb.

  Letos v červnu již americké letectvo vyslalo do Evropy několik svých strategických bombardérů. Trojice B-52 a dvojice moderních strategických bombardérů B-2 byly tehdy vyslány do Anglie, aby se mohly zúčastnit vojenských cvičení v regionu.

  Kam dál?
  Americké bombardéry a bojové lodě se účastní cvičení NATO (17.10. 2014)

  Zdroj: Air Force Times (USA)

  ---

  Blízké vztahy s NATO vyústí v kolaps Moldavska, myslí si tamější politik

  Lídr moldavských socialistů Igor Dodon se domnívá, že blízké vztahy Moldavska se Severoatlantickou aliancí mohou vyústit v moldavský „kolaps“. „Naše strana neustále varuje představitele země, že lehkomyslné sbližování s NATO povede nejen ke ztrátě Podněstří, ale s vysokou pravděpodobností také ke konfliktu v gagauzském regionu stejně jako na severu země,“ domnívá se Dodon. Proevropští představitelé Moldavska podle něj směřují k ukrajinskému scénáři, „aniž by se veřejnosti zeptali, jakou geopolitickou cestu by měli zvolit“.

  Dodon věří, že stejně jako Viktor Janukovič na Ukrajině nyní premiér Moldavska Lurie Leanca jedná bez ohledu na názor lidí, což je podle něj velmi nebezpečné. Leanca by proto podle něj mohl ztratit post premiéra stejným způsobem, jako se to stalo bývalému ukrajinskému prezidentovi.

  Kam dál?
  NATO a Moldavsko jednají o intenzivnější spolupráci (11.2. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media