USA úspěšně otestovaly protiraketovou obranu NATO
V rámci úspěšného testu protiraketového obranného systému pro ochranu sil NATO v Evropě byla v blízkosti Havajských ostrovů sestřelena raketa, uvedla americká armáda. Podle americké Agentury pro protiraketovou obranu vypustil letoun C-17 cíl střední velikosti nad oceánem jihozápadně od Havaje. Po zachycení cíle radarem na havajském ostrově Kauai odpálil zbraňový systém Aegis raketu SM-3, která cíl zničila.
Úspěšný test znamená další postup k nasazení systému Aegis do Rumunska, které by mělo proběhnout do konce tohoto roku, uvedl výrobce systému společnost Raytheon. Tento systém by měl fungovat do roku 2018 i v Polsku.
Kam dál?
Putin: Rusko vyvine zbraně schopné proniknout protiraketovou obranou NATO (11.12. 2015)
Zdroj: Yahoo News (USA)
---
Pentagon není spokojen s výdaji členů NATO na obranu
Velká Británie a Francie pokračují v boji proti organizaci Islámský stát (IS) vojensky i ekonomicky, to ovšem neplatí pro všechny členy NATO, uvedl ministr obrany USA Ash Carter. Výdaje na obranu téměř všech evropských států v Alianci jsou pod minimální úrovní požadovanou NATO. I když finance hrají v boji s hnutím IS značnou roli, podle analytiků stojí za pasivitou Evropanů i politické a strategické důvody.
Některé z evropských zemí se stále drží úsporných opatření, cíl 2 % výdajů na obranu z HDP země není reálný, uvedl výzkumník ze Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru Sam Perlo-Freeman. Dalším důvodem je, že státy střední a východní Evropy pociťují větší ohrožení z Ruska, do operací proti organizaci IS se proto nechtějí zapojit, míní zvláštní bezpečnostní poradce britského parlamentu Malcolm Chalmers. Po konfliktech v Afghánistánu a Iráku jsou evropské státy velmi opatrné na další zásahy v tomto regionu.
Kam dál?
Polsko před volbami: Kvůli strachu z Ruska se řeší výdaje na obranu (22.10. 2015)
IS získal většinu svých zbraní od irácké armády (10.12. 2015)
Zdroj: International Business Times (USA)
---
Turecký vědec podporovaný NATO získal Nobelovu cenu za chemii
Letošní Nobelovu cenu v oboru chemie získal turecký profesor Aziz Sancar, jehož dlouhodobý výzkum DNA vedl k úspěchům v léčení vážných nemocí, jako je například rakovina kůže. Profesor Sancar přispěl k výzkumu mapováním mechanismu, který buňky využívají k opravě DNA poškozené UV zářením. Práce, na níž spolupracovali i jeho kolegové Tomas Lindahl a Paul Modrich, pomohla k lepšímu pochopení, jak naše tělo opravuje mutace DNA, které mohou způsobovat vážné nemoci a stárnutí. Profesor Sancar v minulosti obdržel několik grantů od Severoatlantické aliance.
Zdroj: NATO
---
Šéf financí Islámského státu zabit při náletu
Při leteckém útoku koalice proti organizaci Islámský stát (IS), vedené Spojenými státy, byl spolu s dalšími dvěma vůdci zabit šéf financí hnutí IS Muwaffak Karmoush. Podle mluvčího americké armády byl Karmoush „jedním z nejvýše postavených a nejzkušenějších členů“ finanční sítě skupiny ozbrojenců. Jeho smrtí se sníží schopnost IS řídit finanční toky v organizaci, dodal mluvčí.
Kam dál?
Britové začali bombardovat IS v Sýrii (3.12. 2015)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Německá Tornáda přistávají v Turecku
První část německého vojenského kontingentu sestávající ze dvou průzkumných letounů a zhruba 40 členů podpůrných jednotek pro boj s organizací Islámský stát (IS) přistála v Turecku. Na základně Incirlik bude celkem šest letounů Tornado, jejichž průzkumné lety nad Sýrií začnou v lednu. Tornada budou vyzbrojena pro svou vlastní ochranu v případě napadení, jinak budou pouze fotografovat a pořizovat infračervené snímky.
Na cestě je také stoj A310 MRT pro doplňování paliva za letu. Francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle podporuje na její cestě do Perského zálivu německá fregata Augsburg.
Kam dál?
Boj s IS: Německá vláda schválila nasazení Bundeswehru (2.12. 2015)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)