natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    USA skončí s monitoringem vzdušného prostoru nad Afghánistánem

    7. května 2015  11:43

    Okolí letiště v afghánském Bagrámu. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    USA skončí s monitoringem vzdušného prostoru nad Afghánistánem

    Reportáž

    Přečtěte si také reportáž Lubomíra Světničky Češi v afghánském Bagrámu (24.6. 2014)

    Spojené státy americké na konci června 2015 přestanou kontrolovat vzdušný prostor nad Afghánistánem. To by od letů do země stejně jako od přeletů afghánského teritoria mohlo odradit mezinárodní letecké společnosti. Pokud po konci kontraktu Američany nikdo nenahradí, Afghánistán by se v podstatě mohl stát tzv. no-fly zone, kvůli čemuž by Kábul přišel o desítky milionů dolarů a tato skutečnost by mohla odradit zahraniční investory a donory. Vzdušný prostor nad Afghánistánem je přitom klíčovým koridorem pro lety mezi Evropou a Asií. Do Kábulu pravidelně létají aerolinky, jako jsou Emirates, Air India nebo Turkish Airlines.

    USA se staraly o kontrolu vzdušného prostoru nad Afghánistánem od roku 2001, kdy v zemi intervenovaly. Hlavním důvodem, proč USA už nechtějí platit za hlídání afghánského vzdušného prostoru, je neochota Kábulu převzít odpovědnost za tuto činnost. „Mezinárodní společenství nechce skončit jako věčný donor, zatímco afghánské úřady tuto zodpovědnost neberou vážně,“ nechal se slyšet nejmenovaný západní diplomat působící v Kábulu.

    Kam dál?
    Vyjednavači Afghánistánu se s Tálibánem nedohodli (4.5. 2015)

    Zdroj: The Economic Times (Indie)

    ---

    Bulharské armádě chybí moderní patriotismus, míní prezident Plevneliev

    Politici by v těchto dnech měli zodpovědně rozhodnout o budoucnosti bulharských ozbrojených sil. Ve svém projevu na vojenské přehlídce v Sofii to uvedl bulharský prezident Rosen Plevneliev. Prezident dále upozornil, že se bulharské vedení shodlo na nutnosti modernizovat ozbrojené složky. Od roku 2016 proto bulharský obranný rozpočet postupně vzroste na úroveň 2 % HDP země z roku 2014. Předně bude Bulharsko usilovat o zlepšení kompatibility své armády s ozbrojenými složkami spojenců ze Severoatlantické aliance.

    „Dnes si připomínáme všechny vojáky, kteří tragicky zahynuli při vojenských operacích v zahraničí. Zdravíme naše veterány a statečné bulharské vojáky, kteří plní svoji povinnost a brání suverenitu a teritoriální integritu našeho státu,“ připomněl také bulharský prezident při příležitosti oslav svatého Jiřího, patrona bulharské armády.

    Kam dál?
    Bulharské COE krizového managementu získalo akreditaci NATO (3.4. 2015)

    Zdroj: Novinite (Bulharsko)

    ---

    NATO v Norsku testuje „podvodní drony“

    Na první pohled vypadá jako torpédo, ale ve skutečnosti se jedná robota, který je naprogramovaný na hledání ponorek, a operátor jeho činnost z dálky jen částečně koriguje. Jedná se o první verzi autonomní technologie bez posádky, ve které mnozí spatřují budoucnost protiponorkové války. „Je to ideální prostředek do nebezpečných nebo nepřístupných míst,“ komentoval zkoušku tzv. AUV (z anglického autonomous underwater vehicle) alianční vědec Ryan Golehahn. Tyto „podvodní drony“ nyní Severoatlantická aliance testuje u břehů Norska. Vědci doufají, že díky adaptaci AUV na komplikovaně chladné a skalnaté vody v okolí Norska bude jeho systém následně schopen rozpoznat výskyt podmořských anomálií ve formě ponorek.

    Tým vědců testuje trojici různých AUV. Dva z nich spoléhají na klasickou předem nabitou baterii. Třetí z nich dobíjí energii pomocí pohybu vln na hladině. Všechny tři prototypy disponují sonarem ke komunikaci s mateřskou lodí stejně jako k hledání nepřátelských ponorek. Schopnosti AUV pomáhají umocnit také speciální bóje, které jsou rozmístěny v oblasti, kterou podvodní drony zkoumají.

    Kam dál?
    NATO zahájilo protiponorkové cvičení u norského pobřeží (5.5. 2015)

    Zdroj: Stars and Stripes (USA)
     
    ---

    Kreml aktualizuje bezpečnostní doktrínu. Kvůli Arabskému jaru, Ukrajině a NATO

    Ruská bezpečnostní rada oznámila aktualizaci národní bezpečnostní a informační doktríny. Jejich přizpůsobení jde ruku v ruce s nedávnou aktualizací vojenské doktríny. Tu prezident Vladimir Putin podepsal v prosinci minulého roku. Důvodem přepracování obou doktrín je „vývoj po vypuknutí tzv. Arabského jara, vývoj v Sýrii a Iráku a situace kolem Ukrajiny,“ uvedl předseda ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Ten také poukázal na podle Ruska stále agresivnější chování Západu v okolí ruských hranic.

    Kam dál?
    NATO zřizuje horkou linku pro spojení s ruskou armádou (4.5. 2015)
    EU a NATO budou bojovat proti ruské propagandě (4.5. 2015)

    Zdroj: International Business Times (USA), RT (Rusko)

    ---

    Ruské noviny: let MH17 nad Ukrajinou sestřelil Buk-M1

    „Byl to Buk-M1,“ oznámila Novaja Gazeta, jeden z mála nezávislých listů v Rusku. Ve svém článku se Novaja Gazeta odvolává na tajnou anonymní zprávu skupiny ruských vojenských expertů, z nichž někteří pracují pro firmu vyrábějící rakety země-vzduch, jakou je i Buk. Experti zkoumali příčiny pádu letu Malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v červenci loňského roku. Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí na palubě.

    Detailní technická zpráva, kterou má Novaja Gazeta k dispozici, uvádí, že raketa Buk byla vystřelena z oblasti držené ukrajinskými silami. Ukrajinští představitelé toto tvrzení popírají a trvají na tom, že oblast byla pod kontrolou proruských separatistů.

    Až dosud ruská média informovala pouze o tom, že letoun sestřelila raketa vzduch-vzduch vystřelená ukrajinskou stíhačkou Su-25. Zpráva o použití systému Buk je v tomto světle velice důležitá.

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media