natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA předají své afghánské vojenské vybavení Pákistánu

  21. března 2014  12:41

  Americká vozidla MRAP v Afghánistánu, kde je využívali i čeští vojáci. | foto: PRT Lógar

  USA předají své afghánské vojenské vybavení Pákistánu

  Armáda Spojených států amerických přenechá své vojenské vybavení, které v současnosti používá v Afghánistánu Pákistánu. Převod vojenské techniky v hodnotě 7 miliard dolarů pákistánské armádě je přitom součástí snahy Pentagonu co nejvíce ušetřit za odvoz vojenské techniky při stahování ze země, které by mělo proběhnout do konce tohoto roku, a zároveň pomoci svým spojencům. Ačkoliv o tom ještě nebylo definitivně rozhodnuto, Pákistán by mohl například obdržet obrněná anti-minová vozidla (tzv. MRAP). Podle Pentagonu by odvoz každého vozidla MRAP zpět do USA vyšel na 100 tisíc dolarů. Pákistánská armáda by je měla dostat pro boj s Tálibánem zadarmo.

  Podle nejmenovaného představitele pákistánské armády by měl Pákistán zájem i o komunikační technologie a vybavení pro noční vidění. "Existuje pocit, že afghánská armáda není úplně spolehlivá, proto je asi bezpečnější, pokud americká technika skončí v Pákistánu," hodnotí možný obchod Siemon T. Wezeman ze švédského think-tanku SIPRI. Stále nicméně není jisté, jaký dopad by měla dohoda o převodu americké vojenské techniky pákistánské armádě na vztahy USA s Indií a Afghánistánem.

  Kam dál?
  Británie se dále stahuje z Afghánistánu (18.3. 2014)
  Velitel ISAF nechce úplné stažení z Afghánistánu (13.3. 2014)

  Zdroj: DAWN (Afghánistán)

  ---

  Clinton: Kanada má klíčovou roli ve vztahu NATO s Ruskem

  Podle bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clinton má Kanada klíčovou roli v Severoatlantické alianci co do dalšího postupu proti současnému jednání Ruska. "Myslím si, že Kanada a Spojené státy můžou přinést velice promyšlenou analýzu toho, jak bránit svobodné lidi před další agresí," prohlásila Clinton s tím, že by Kanada a USA měly spolupracovat na vymýšlení způsobů, jak předcházet konfliktům, které se vymknou kontrole. "Tady se jedná o konflikt hodnot a snahy Putina překreslit hranice poválečné Evropy," shrnula situaci na východě Evropy Clinton.

  Dle slov Hillary Clinton by mělo NATO pokračovat dál se sankcemi proti Rusku a finanční a technickou podporou ukrajinské vládě, stejně jako podniknout kroky, díky kterým by se evropské země staly méně závislými na ruských energetických zdrojích. "Rusko může zastrašit pouze ty, jež jsou na něm závislé," zakončila Clinton.

  Kam dál?
  Kanadští vojáci se po 12 letech stahují z Afghánistánu (12.3. 2014)

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  Německo pozastavilo vojenský kontrakt s Ruskem

  Německá vláda kvůli krizi na Krymu pozastavila kontrakt frankfurtské vojensko-technologické firmy Rheinmetall s Ruskem na výstavbu armádního výcvikového zařízení, uvedl ministr hospodářství Sigmar Gabriel. "Vzhledem k současné situaci považuje německá vláda stavbu vojenského výcvikového prostoru v Rusku za nevhodnou," stojí ve stanovisku německého ministerstva.

  Rheinmetall by měl na základě zakázky dosahující hodnoty 120 milionů eur postavit u města Mulino výcvikové centrum, v jehož prostorách by každý rok podstoupilo výcvik až 30 tisíc ruských vojáků. Když ještě před nedávnem zástupci firmy Rheinmetall prohlašovali, že plány na výstavbu pokračují bez přerušení, sklidili ze strany německých politiků značnou kritiku.

  Kam dál?
  Francie možná zruší prodej válečných lodí Rusku (18.3. 2013)
  USA a EU co nevidět vyhlásí sankce proti Rusku (17.3. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Ukrajina zve USA a Británii na vojenské cvičení

  Ukrajina by chtěla uspořádat na svém území společné vojenské cvičení s americkými a britskými vojáky, uvedl ukrajinský předseda národní bezpečnostní a obranné rady státu Andrij Parubij. Parubij požádal USA a Velkou Británii o společné vojenské manévry, aby Ukrajina předešla další anexi svého území ze strany Ruska. Podle ministra obrany Velké Británie Philipa Hammonda pořádá britská armáda vojenská cvičení s Ukrajinou pravidelně, a ani nyní se nebude jednat o "jasně, pojďme a nacvičme, si jak natlouct Rusům".

  Již nějakou dobu tak například trvá plánování společného vojenského cvičení Rapid Trident 14, ke kterému by mělo dojít v červenci u města Lvov na západě země. K novému cvičení, jež by mělo sloužit k odstrašení Ruska, se podle nejmenovaných zdrojů Velká Británie ještě nezavázala.

  Kam dál?
  NATO posílí spolupráci s Ukrajinou (18.3 2014)
  NATO zvyšuje aktivitu u ruských hranic (14.3. 2014)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Polsko urychlí nákup systému protiraketové obrany

  Polsko se v souvislosti s napětím na východě Evropy rozhodlo urychlit tendr na systém protiraketové obrany, informoval mluvčí polského ministerstva obrany Jacek Sonta. "Věci související s polskou vzdušnou ochranou budou urychleny. Polsko by mělo vybrat nejlepší nabídku pro svou protiraketovou obranu v příštích týdnech," specifikoval harmonogram tendru Sonta. Polsko by v ideálním případě mělo definitivní kontrakt s jedním ze čtyř současných uchazečů podepsat do konce letošního roku.

  Ačkoliv jeden ze zájemců o vybudování systému protiraketové obrany v Polsku, americká firma MEADS, uvedla, že zakázka se pohybuje kolem hodnoty pěti miliard dolarů, podle expertů se celkové náklady vyšplhají na 13 miliard dolarů. Systém by měl být přitom zkompletován a uveden do provozu až v roce 2022. Polská vláda již schválila zákon zajišťující dostatek prostředků na realizaci nákupu systému protiraketové obrany.

  Kam dál?
  Polsko má strach z 'ruského medvěda' (5.3. 2014)
  Američané stále počítají s protiraketovým štítem v Polsku (31.1. 2014)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media