Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA pošlou 200 vojáků, radary a protiraketovou baterii do Saúdské Arábie

27. září 2019  23:13
Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

USA pošlou 200 vojáků, radary a protiraketovou baterii do Saúdské Arábie

Spojené státy vyšlou do Saúdské Arábie okolo 200 vojáků, protiraketovou baterii a několik moderních radarů, oznámil Pentagon. Jedná se o odpověď na útoky proti saúdským ropným polím, z nichž je obviňován Írán. Vzhledem k tomu, že prezident Donald Trump zvažoval i odvetné odstřelování, jde spíše o umírněnou reakci.

„Je důležité upozornit, že tento krok je ukázkou našeho závazku k regionálním partnerům a bezpečnosti a stabilitě na Blízkém východě,“ uvedl mluvčí Pentagonu. Americké ministerstvo obrany doufá, že někteří evropští spojenci také vojensky podpoří Saúdskou Arábii.

Kam dál?
Británie, Francie a Německo viní Írán z útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii (24.9. 2019)

Zdroj: New York Times (USA)

---

V Srbsku se znovu otevřelo demilitarizační zařízení financované NATO

V Srbsku došlo k opětovnému otevření demilitarizačního zařízení, které spolu s dalšími financuje Severoatlantická aliance. Nedaleko města Kragujevac se na otevření sešli představitelé Srbska, NATO a dalších zemí. Zařízení by mělo sloužit k urychlení destrukce starých střel a nábojů, a přispět tím k bezpečnosti regionu. Srbsko má velké zásoby staré a nestabilní munice, která může ohrozit obyvatelstvo i životní prostředí.

„NATO je zavázáno pomoci zemím Západního Balkánu, včetně Srbska, aby bezpečně skladovaly své zbraně a zbavily se staré a nebezpečné přebytečné munice. Je to dobré pro Srbsko i pro region,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu.

Kam dál?
Západní země vyzvaly Kosovo a Srbsko k narovnání vztahů (14.8. 2019)

Zdroj: NATO

---

NATO odmítlo ruský návrh na moratorium raket krátkého a středního doletu

Severoatlantická aliance odmítla ruský návrh na uvalení moratoria na nasazení jaderných raket krátkého a středního doletu, jelikož ho nepovažuje za důvěryhodný. „Nereflektuje to realitu na zemi: Rusko již umístilo systém SSC-8 porušující smlouvu INF,“ reagovala mluvčí NATO Oana Lungescu a Rusku vzkázala, aby se začalo chovat jako „zodpovědný mezinárodní aktér“.

Rusko v zaslaném dopise Alianci dále uvádí, že je otevřeno diskuzi, jelikož se stejně jako státy Evropské unie snaží vyhnout nákladným a nebezpečným závodům ve zbrojení.

Kam dál?
Americký test rakety středního doletu může zahájit nové závody ve zbrojení, shodují se Čína a Rusko (21.8. 2019)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Lavrov: Pokud se Gruzie přidá k NATO, zhorší se vztahy s Ruskem

Pokud se Gruzie připojí k Severoatlantické alianci, dojde k „vážnému zhoršení“ vztahů mezi NATO a Ruskem, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Samozřejmě, NATO přibližující se k našim hranicím je pro Rusko hrozbou,“ uvedl ministr. Rusko prý podle něj ani v takovém případě válku nezačne. Nevyloučil však uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie, což by mohlo přístup Gruzie do NATO zablokovat.

Tento týden se také Lavrov setkal se svým gruzínským protějškem Davitem Zalkalianim na jednání OSN v New Yorku. Jednalo se o první setkání ministrů zahraničí těchto dvou zemí od konfliktu v roce 2008.

Kam dál?
Bývalý šéf NATO navrhuje zrychlit přijetí Gruzie do Aliance (13.9. 2019)

Zdroj: Georgia Today (Gruzie)

---

V americké armádě roste počet sebevražd

Počet sebevražd v amerických ozbrojených složkách v roce 2018 stoupl na 541, uvádí zpráva Pentagonu. K největšímu nárůstu došlo u vojáků v aktivní službě. Mezi lety 2013 a 2018 se počet sebevražd v aktivní službě zvýšil z 18,5 na 24,8 na sto tisíc vojáků.

Vojenští představitelé se zatím marně snaží přijít na to, co tento nárůst způsobuje. „Sebevražda je nepřítelem, který zabíjí více našich letců než jakýkoli nepřítel na této planetě,“ prohlásil velitel amerického letectva generál David Goldfein.

Kam dál?
V armádě USA narůstá problém s obezitou, nejtlustší je námořnictvo (4.9. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.