natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA nechtějí dále zaskakovat v Afghánistánu

  12. prosince 2007  15:33

  USA nechtějí dále zaskakovat v Afghánistánu
  Americký ministr obrany Robert Gates požaduje, aby spojenci Severoatlantické aliance doplnili chybějící jednotky, vybavení a zdroje v Afghánistánu. Spojené státy nejsou podle Gatese připraveny pokračovat v záplatování nedostatku vrtulníků i po lednu příštího roku a existují i další limity, které Spojené státy nemohou překročit.

  „Náš hlavní vojenský zájem v tomto regionu a ve světě leží právě teď v Iráku,“ řekl admirál Michael Mullen, šéf generálního štábu. „V Afghánistánu děláme to, co můžeme. V Iráku děláme to, co musíme,“ dodal Mullen. Spojené státy mají asi 26 tisíc vojáků v Afghánistánu, zatímco v Iráku zhruba 160 tisíc.

  Nejvíce se v Afghánistánu nedostává policejních instruktorů, tvrdí Gates. EU již dříve přislíbila poskytnout sto šedesát instruktorů, ale pouhých sedmdesát jich skutečně v Afghánistánu slouží.

  Podle Gatese ukazují problémy s organizací afghánské operace na nedostatečné přizpůsobení se členů NATO na nové postbipolární prostředí. „Afghánská mise ukázala skutečná omezení toho, jak je Aliance organizována, vybavena a jak operuje. My žijeme v postbipolárním prostředí. Musíme být proto připraveni zasahovat na odlehlých místech proti povstalcům a teroristickým sítím.“

  Čtěte také:
  Ministr Gates žádá více vojáků pro Afghánistán
  Gates ztrhal afghánskou politiku členů NATO

  Zdroj: AFP (Francie) 

  ---

  Zpráva: Vstup Finska do NATO vyvolá reakci Ruska
  Renomovaný finský think tank Finský institut pro mezinárodní otázky (FIIA) varoval, že Rusko by v případě vstupu Finska do Severoatlantické aliance mohlo demonstrovat svou vojenskou sílu v blízkosti finských hranic. Podle zprávy FIIA se riziko takových půtek objevuje v krátkodobém až střednědobém horizontu. 

  Finsko, které sdílí s Ruskem dlouhou hranici a historii poznamenanou konflikty, musí postupovat při jednání o členství v NATO velice delikátně a vyváženě. Vstup do NATO může vyvolat nepřátelské reakce Ruska, zatímco nepřipojení může být chápáno jako porušení závazků jakožto člena EU.

  Čtěte také:
  NATO: Finsko musí samo rozhodnout o vstupu do NATO
  Rusko popřelo, že Finsko v NATO je hrozbou
  Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO 

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie) 

  ---

  Slovensko stahuje vojáky z Iráku, víc jich pošle do Kosova
  V Iráku po čtyřech a půl letech přestanou působit slovenští vojáci. Jejich definitivní stažení potvrdil slovenský parlament. Téměř stočlennou jednotku ženistů stáhla slovenská vláda již v únoru a do konce roku opustí velitelství operace poslední dva důstojníci.

  Slovenští vojáci působili v Iráku od léta 2003. Na starosti měli odminování a ničení nevybuchlé munice, později i výcvik iráckých sil. Čtyři členové slovenského kontingentu v Iráku zemřeli.

  Více vojáků však Slovensko pošle do Afghánistánu a Kosova. V Afghánistánu příští rok přibude dalších více jak padesát vojáků, čímž se jejich počet navýší na 111. Společný česko-slovenský prapor v Kosovu, kde nyní slouží 135 slovenských vojáků, posílí dva dopravní vrtulníky Mi-17 a s nimi dalších 39 vojáků. V současnosti má Slovensko v zahraničních misích zhruba 530 vojáků.

  Zdroj: SME (Slovensko) 

  ---

  NATO pořizuje sledovací systém pro jednotky ISAF
  Severoatlantická aliance si objednala vybudování nepřetržitého sledovacího systému (persistent surveillance), aby chránil její síly v Afghánistánu. Zakázku na systém za 5,3 milionu dolarů získala od NATO americká firma Raytheon.

  Nový sledovací systém by měl být podobný sledovacímu systému RAID, který používají Američané v Iráku a Afghánistánu. RAID byl vyvinut, aby zajistil nepřetržité sledování při operacích Trvalá svoboda a Irácká svoboda. Skládá se z infračervených senzorů a dalších sledovacích systémů, které jsou schopné detekovat pohyby nepřátelských jednotek na velkou vzdálenost. To umožňuje koaličním silám rychle na takové hrozby reagovat.

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  V Kosovu bude zapotřebí více jednotek
  Více jednotek Severoatlantické aliance může být v Kosovu zapotřebí v případě, že se tato provincie rozhodne pro samostatnost, řekl britský ministr zahraničí David Miliband. V pondělí vypršel limit pro dosažení kompromisu, jehož vyjednávání zprostředkovávaly EU, USA a Rusko. Žádný kompromis však dosažen nebyl.

  Státy NATO, které mají v Kosovu šestnáct tisíc vojáků, v pátek souhlasily, že stávající úroveň sil v Kosovu udrží a případně poskytnou posily, aby mohly být násilnosti v provincii potlačeny. „Neměli bychom podceňovat nestálost situace na místě,“ řekl Miliband.

  Čtěte také:
  Navzdory nejisté budoucnosti zůstane NATO v Kosovu
  NATO je připraveno na nepokoje v Kosovu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

   

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media