Elon Musk, blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, na to jednoduše odpověděl: „Souhlasím.“ Přesto představitelé NATO ve svém bruselském ústředí zůstali překvapivě klidní. Na otázku, zda se blíží zánik Aliance, stále odpovídají hlasitým „ne“ – a to z několika důvodů.
Jedním z nich je, že ještě minulý týden Trump během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem znovu potvrdil svůj závazek vůči pravidlu NATO o vzájemné obraně, tedy článku 5. Tento postoj několikrát zopakoval americký ministr obrany Pete Hegseth během únorového zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu.
Ukrajina však představuje jinou otázku. „Ukrajinská cesta se změnila, ale cesta NATO ne. Vůči Ukrajině se chovali dost tvrdě, ale zůstali oddáni NATO,“ poznamenal jeden z velvyslanců Aliance.
Země na východním křídle NATO si nyní kladou otázku, zda na jejich území zůstanou americké jednotky. Odpověď zatím zní ano, i když mnozí uznávají, že se blíží přezkum rozmístění amerických vojsk v Evropě. Pokud by však tyto země čelily ruské agresi, přijdou jim americké síly na pomoc? Převládá přesvědčení, že ano. Platnost článku 5 Washingtonské smlouvy však závisí na tom, nakolik spojenci – i protivníci – věří, že bude skutečně dodržen.
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda(USA/Česká republika)