USA možná ponechají v Afghánistánu méně vojáků
Počet amerických vojáků v Afghánistánu by se mohl snížit na méně než 10 tisíc. Potenciální rozhodnutí o ponechání dokonce jen 5 tisíc vojáků v zemi reflektuje víru amerických představitelů ve schopnosti afghánských ozbrojených složek. Američané, kteří by v Afghánistánu zůstali, by měli na starosti výcvik a protiteroristické operace.
USA opět začaly uvažovat o počtu vojáků, které ponechají v Afghánistánu, poté, co v zemi proběhly v relativním klidu prezidentské volby. Představitelé armády včetně generála a nejvyššího velitele mise ISAF Josepha Dunforda v minulosti určili 10 tisíc vojáků za nejmenší možnou sílu, která by mohla Afgháncům efektivně pomoci.
Kam dál?
NATO převádí základny pod správu Afghánistánu (22.4. 2014)
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)
---
Lodě NATO míří kvůli Ukrajině a minám do Pobaltí
Severoatlantická aliance vyslala čtveřici minolovek a jedno podpůrné plavidlo do Baltského moře. Podle vrchního velitele sil NATO v Evropě Philipa Breedlova se jedná o další ze série kroků k posílení obrany evropských partnerů v době krize na Ukrajině. "Naším cílem není eskalace situace, ale spíše demonstrace naší solidarity a posílení naší připravenosti," upřesnil Breedlove.
Během svého putování Baltským mořem navštíví plavidla několik přístavů a zúčastní se každoroční operace zneškodňování min, kterou pořádá Lotyšsko. Lodě se zaměří na hledání min, torpéd a bomb, které zůstaly na dně Baltského moře po první a druhé světové válce. Plavidla do akce vyslalo Norsko, Nizozemsko, Belgie a Estonsko.
Kam dál?
NATO posiluje svou přítomnost v Pobaltí a ve Středozemním moři (17.4. 2014)
Zdroj: KUNA (Kuvajt)
---
Šance na přijetí Ukrajiny do NATO jsou nízké, míní Lukašenko
"Nevěřím, že jednotky NATO vstoupí na území Ukrajiny, ani že se Ukrajina v dohledné budoucnosti stane členem Severoatlantické aliance." Uvedl to běloruský prezident Alexander Lukašenko a také připomenul, že po rozpadu Sovětského svazu NATO slíbilo, že se nebude rozšiřovat na východ.
Lukašenko současně uvedl, že je situací na Ukrajině silně znepokojen a nepatří mezi podporovatele federalizace Ukrajiny. "Musíte perfektně pochopit, k čemu federalizace slouží. Moc dobře víte, v co to může vyústit. Ukrajinci virtuálně uzákoní rozdělení země na východní a západní část. Je možné, že si zítra část takové federace zase někdo zabere."
Kam dál?
Bělorusko chce, aby mu Moskva poslala válečné letouny kvůli NATO (12.3. 2014)
Zdroj: BELTA (Bělorusko)
---
Estonsko chce na svém území více jednotek NATO
"Rád bych na našem území viděl více (aliančních) vojáků a na našem nebi více letounů a myslím si, že jich více bude." Takové přání vznesl estonský ministr obrany Sven Mikser kvůli obavě z ruských kroků ve východní Evropě. Mikser také poukázal na rychlost, se kterou je Rusko schopno přijímat rozhodnutí zatímco EU nebo Severoatlantická aliance potřebuje nalézt shodu mezi členskými státy.
Ministr současně upozornil, že očekává více cvičení NATO, které se budou soustředit na hrozby plynoucí z článku 5 Washingtonské smlouvy. "Diskutujeme o změně přístupu ke společným vojenským cvičením. Myslím si, že nás v budoucnu čeká více cvičení zaměřených na scénář vyplývající z článku 5. To znamená více cvičení zaměřených na kolektivní obranu než na pouhé mírové a krizové operace."
Kam dál?
NATO posiluje svou přítomnost v Pobaltí a ve Středozemním moři (17.4. 2014)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Srbsko si připomnělo výročí od bombardování Aliancí
Před patnácti lety Severoatlantická aliance bombardovala budovu srbského radia a televize (RTS). Při tehdejším útoku v budově zemřelo šestnáct zaměstnanců. Tento incident byl součástí vzdušné akce NATO, jejímž cílem byla Federální republika Jugoslávie.
NATO ospravedlnilo akci dvěma argumenty. Zaprvé, protože to byl krok potřebný k narušení velení, kontroly a komunikační sítě jugoslávských ozbrojených složek. Zadruhé měl útok zamezit šíření jugoslávské propagandy, ke kterému stanice významně přispívala.
Kam dál?
Před patnácti lety NATO zasáhlo proti Srbsku (24.3. 2014)
Zdroj: inSerbia (Srbsko)