natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA mohou v Rumunsku rozmístit protiraketové střely

  5. ledna 2012  16:16

  Odpálení antirakety SM-3 z amerického torpédoborce | foto: MDA

  USA mohou v Rumunsku rozmístit protiraketové střely

  Smlouva mezi Spojenými státy a Rumunskem o protiraketové obraně vstoupila v platnost. USA tak už mohou rozmístit v Rumunsku své protiraketové střely, které mají být součástí aliančního protiraketového štítu v Evropě. Podle vyjádření rumunských a amerických představitelů chystaná základna významně posílí protiraketovou obranu NATO.

  Vybudování aliančního protiraketového štítu v Evropě se odehraje ve čtyřech fázích. První fází je rozmístění protiraketového systému Aegis ve středozemním moři a pozemního radaru v Turecku. Druhou fázi představují právě protiraketové střely v Rumunsku, které by měly být připraveny do roku 2015. Fáze tři a čtyři jsou chystány na léta 2018-2020 a budou obsahovat rozmístění dalších protiraketových střel v Polsku či rozmístění pokročilých střel SM-3.

  Kam dál?
  CSTO kritizuje protiraketový systém NATO
  Rusko z protiraketového štítu vytváří "umělého nepřítele"

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  JAR žádá prošetření libyjské kampaně

  Vyslanec Jihoafrické republiky Baso Sangqu volá po vyšetření porušování lidských práv při alianční kampani v Libyi. Podle nadcházejícího předsedy Rady bezpečnosti OSN NATO překročilo svůj mandát při prosazování bezletové zóny a zabilo zatím neznámý počet civilistů.

  "Slyšíme o chybách, které se staly. Aliance měla zakročit pomocí přesných útoků, ale je zřejmé, že přesné nebyly," přiblížil stížnosti Sangqu. Jihoafrický diplomat tak požaduje, aby začalo vyšetřování všech stran, které se konfliktu zúčastnily – režimu Muammara Kaddáfího, rebelů i NATO.

  Mluvčí Severoatlantické aliance Oana Lungescu popřela, že by NATO překročilo svůj mandát nebo že by kampaň vedla k úmrtí vysokého počtu civilistů.

  Kam dál?
  Rusko se opět hádá s NATO kvůli Libyi. Terčem kritiky i Pan Ki-mun
  Rusko požaduje prošetření civilních obětí v Libyi
  Kampaň NATO v Libyi si vyžádala životy až 70 civilistů

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Kanada má problémy s přepravou vybavení z Afghánistánu

  Stovky přepravních kontejnerů s kanadským vojenským vybavením čeká díky pokračující pákistánské blokádě na jihu Afghánistánu. Kanadě navíc hrozí, že se jí díky chystaným pákistánským poplatkům dovezení vybavení prodraží až o 660 tisíc amerických dolarů.

  Vybavení vysoké priority, jako jsou obrněná vozidla a munice, bylo již přepraveno zpět díky kanadskému přepravnímu letadlu CC-177 Globemaster. Spousta vojenského vybavení však v Afghánistánu stále čeká, odhadem až 446 přepravních kontejnerů. Má se jednat o nářadí, stany, vysokozdvižné vozíky a další vybavení nízké priority.

  Kanada potřebuje vybavení dostat do pákistánského přístavu Karáčí, odkud má být následně přepraveno domů. Pokud bude Pákistán s blokádou pokračovat, chystá se Kanada nalézt alternativní cestu. Pákistánská vláda hranice s Afghánistánem blokuje kvůli aliančnímu útoku, při kterém zahynulo 24 pákistánských vojáků.

  Kam dál?
  NATO doufá ve znovuotevření pákistánských zásobovacích tras
  Pákistán: Alianční konvoje by za průjezd Pákistánem měly platit poplatky

  Zdroj: The National Post (Kanada)

  ---

  Chicago se chystá na summity NATO a G8

  Chicagská policie se připravuje na summity G8 a NATO, které se ve městě odehrají během letošního května. Policejní oddělení plánuje uvolnit až třetinu svých sil, které se skládají ze 12 tisíc mužů, a zároveň prodloužit policistům směny z osmi- na dvanáctihodinové. Policisté se mají postarat především o tisícovky demonstrantů, které na summit G8 jistě dorazí.

  Prozatím není zřejmé, kolik bude pořádání květnových summitů celkově stát. Vše závisí i na tom, jak se policistům podaří udržet demonstrace v poklidné rovině. "Naším cílem je obejít se bez zatýkání. Uvidíme, co se stane," uvedl k tomu mluvčí chicagské policie Garry McCarthy.

  Kam dál?
  Chicago se připravuje na demonstrace na summitech NATO a G8
  Summit NATO v Chicagu už má své logo

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  Globální krize je "největší hrozbou" Západu, tvrdí britský ministr

  Globální dluhová krize je nyní "největší strategickou hrozbou" Západu," myslí si britský ministr obrany Philip Hammond. Britský ministr se ve svém prvním důležitém mezinárodním proslovu ve Washingtonu chystá spojit ekonomickou situaci se schopností Velké Británie, USA a dalších spojenců právě se schopností obrany.

  Podle Hammonda je nutné provést škrty v obraně, jinak budou schopnosti vojenských sil "nebezpečně podkopány". Takovéto škrty by pak podle ministra měly být vnímány jako "vojenská nezbytnost", protože pokud vlády nesníží své deficity, nebudou schopny financovat své ozbrojené síly.

  Hammond se má ve Washingtonu sejít se svým americkým protějškem Leonem Panettou, se kterým má diskutovat mimo jiné nad dopady amerických škrtů na transatlantické vztahy. Mnozí se obávají, že americké škrty zapříčiní ztrátu vlivu Západu, ale Hammond je vidí jako nevyhnutelné.

  Zdroj: Daily Telegraph (Velká Británie)

  autor: mdo; editor: pet;

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media