natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA jsou stoprocentně při NATO, říká Mattis

  13. července 2018  16:44

  Americký ministr obrany James Mattis na zasedání ministrů obrany Aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  USA jsou stoprocentně při NATO, říká Mattis

  Příloha natoaktual.cz

  Americký ministr obrany James Mattis se snaží rozptýlit nejasnosti ohledně amerického členství v Severoatlantické alianci tvrzením, že americký prezident Donald Trump stoprocentně podporuje Alianci. Mattis řekl, že americký závazek a slib členských států ohledně vzájemné obrany jsou „přesně tím, co prezident popsal – stoprocentním závazkem vůči NATO.“

  Během série jednání na summitu v Bruselu, kde se Trump pouštěl do německé kancléřky Angely Merkel, generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga a dalších, byl Mattis pouze přihlížejícím svědkem Trumpova výstupu.

  Kam dál?
  Americký senát brání NATO proti kritice Trumpa (11.7. 2018)

  Zdroj: Millitary.com (USA)

  ---

  Vítěz summitu NATO? Putin.

  Příloha natoaktual.cz

  Ruský prezident Vladimir Putin chce rozdělit Severoatlantickou alianci. Americký prezident Donald Trump to dělá za něj. Trump se hned zkraje summitu NATO na společné snídani lídrů pustil do spojenců ohledně výdajů na obranu, opakovaně přerušoval generálního tajemníka Jense Stoltenberga a označil Německo za „zajatce Ruska“ kvůli plynovodu Nord Stream 2. Během druhého dne musel dokonce Stoltenberg zrušit odpolední jednání, aby svolal mimořádnou schůzku ohledně Trumpových námitek vůči ostatním členům Aliance.

  „Putin hledá slabá místa Aliance a chce se do těchto slabých míst dostat a žít v nich za účelem jejich dalšího rozšiřování,“ řekl generál Philip Breedlove, nejvyšší velitel Aliance v letech 2013 až 2016. „Neměli bychom pro něj tato slabá místa sami vytvářet,“ zdůraznil Breedlove, který si nemyslí, že by Putin nutně summitem vyloženě získal, ale rozhodně vidí i vhodnější způsoby, jakými by mohl Trump s americkými spojenci jednat.

  Kam dál?
  Začíná summit NATO, členové jsou spojeni proti Rusku, rozděleni Trumpem (11.7. 2018)

  Zdroj: Vox (USA)

  ---

  Vystoupení z NATO není nutné, prohlásil Trump poté, co se spojenci shodli na navyšování výdajů

  Příloha natoaktual.cz

  Americký prezident Donald Trump řekl, že se členové Severoatlantické aliance zavázali ke zvyšování svých výdajů na obranu nad dvě procenta HDP. Tomuto sdělení předcházela jeho masivní kritika dalších klíčových členů Aliance a dokonce oznámení o tom, že by mohl zajistit vystoupení Spojených států z Aliance i bez souhlasu amerického kongresu. To ale později označil za „nepotřebné“, protože se spojenci shodli na tom, že budou své výdaje na obranu navyšovat.

  Francouzský prezident Emmanuel Macron popřel Trumpovo tvrzení, že se spojenci shodli na tom, že budou vydávat na obranu více než dvě procenta HDP. „Máme komuniké, které bylo včera publikováno. Je velmi podrobné,“ řekl Macron. „Potvrzuje cíl dvou procent do roku 2024. Ale nic víc,“ dodal.

  Kam dál?
  Donald Trump chce, aby spojenci vydávali na obranu 4 % HDP (12.7. 2018)

  Zdroj: CNCB (USA)

  ---

  Dvě třetiny imigrantů prošly prověrkou americké armády a nastupují do služby

  Dvě třetiny imigrantů, kteří byli rekrutováni v programu americké armády MAVNI cíleném na zdravotnické a jazykové odborníky, prošli bezpečnostními prověrkami a půjdou sloužit do americké armády, tvrdí Pentagon. Poměr přijatých rekrutů odpovídá poměru, v jakém jsou běžně přijímáni američtí občané.

  Od roku 2009 nastoupilo v rámci programu MAVNI do služby americké armády nebo se k tomu přihlásilo více než deset tisíc cizinců. Aby se stali občany Spojených států, musí nejdříve projít bezpečnostní prověrkou, poté podstoupit základní vojenský výcvik a následně 180 dní „čestné služby“.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Rusko na přehlídce ukáže přes 750 nových kusů zbraní

  Rusko předvede na armádním mezinárodním vojenském a technickém fóru 2018 více než 750 nových zbraní a vojenského vybavení. Počet ruských novinek se oproti předchozím létům zvýší. V roce 2016 představilo Rusko na tomto fóru 500 nových kusů a loni 650 kusů. Fórum se bude konat ve dnech 21. až 26. srpna a budou zde probíhat obchodní jednání i přehlídky vojenského vybavení a zbraní.

  Kam dál?
  Rusko vyvinulo zbraně „snižující práh“ pro jadernou válku, varuje Stoltenberg (28.6. 2018)

  Zdroj: Xihnua (Čína)

  abo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)