Obavy se objevují především v Evropě, kde státy čím dál více diskutují o vojenské suverenitě a závislosti na USA, zejména po ostrých výrocích a krocích amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Přestože Pentagon existenci takového mechanismu popírá, F-35 jsou silně závislé na amerických systémech ALIS a ODIN pro údržbu, stejně jako na pravidelných softwarových aktualizacích systémů, které obsahují klíčové bojové algoritmy. Odborníci varují, že ačkoliv USA nemají přímou možnost „vypnout“ F-35, omezení přístupu k těmto aktualizacím a údržbě může bojovou efektivitu letounů výrazně snížit.
Podle analytiků je hlavním problémem strategická závislost na USA, která se týká nejen F-35, ale i klíčových vojenských technologií Severoatlantické aliance, od komunikačních systémů po zbraňové systémy. Zatímco Izrael si vyjednal plnou autonomii nad svými F-35I Adir, evropské státy takovou možnost nemají.
Experti jako Bill Sweetman upozorňují, že bez přímého přístupu k systémům, které obsahují informace o hrozbách a optimalizaci bojových misí, se F-35 stávají méně účinnými. Odborníci varují, že pro evropské státy zatím neexistuje reálná alternativa k F-35, a odklon od americké technologie by vyžadoval desetiletí investic a vývoje.
Zdroj: The Aviationist (Itálie)