USA darují afghánské vládě majetek za miliardu dolarů
Ministerstvo obrany USA věnovalo v období od ledna 2010 do února 2015 zhruba 858 milionů dolarů v nemovitostech afghánské vládě. Předalo jí totiž vojenské základny, na kterých Američané působili v průběhu války.
Bývalé základny, včetně malých taktických bojových až po ty velké operační, nemohou být prodány afghánské vládě, uvedl ve své zprávě zvláštní generální inspektor pro obnovu Afghánistánu (SIGAR). Nejsou-li převedeny na jiná vojenská oddělení či federální agentury, mohou být opuštěny, demontovány nebo darovány. Předání vojenských objektů pod správu afghánské vlády je ve většině případů méně nákladné než ostatní možnosti, napsala Christine Abizaid, zástupkyně náměstka ministra obrany pro Afghánistán, Pákistán a Střední Asii, v dopise připojeném ke zprávě SIGAR.
Z celkového počtu 715 základen provozovaných USA v průběhu války bylo afghánské vládě předáno 391. Většinu z nich (57 %) dostala Afghánská národní armáda. Afghánská národní policie obdržela druhý největší podíl – 30 % z převáděných základen. Ostatní základny byly převedeny do jiných složek ministerstva obrany a ministerstva vnitra.
Kam dál?
Stoltenberg odmítá obnovení bojových operací v Afghánistánu (16.3. 2016)
Čína nabízí Afghánistánu více vojenské pomoci (11.3. 2016)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)
---
Generál Nicholson odsoudil sebevražedný útok v Láhauru
Sebevražedný útok v pákistánském Láhauru, při kterém bylo zabito a zraněno přes 370 lidí, odsoudil velitel mise Resolute Support v Afghánistánu generál John W. Nicholson. „Mise Resolute Support odsuzuje teroristický útok v pákistánském Láhauru, který připravil o život více než 72 lidí včetně 29 dětí a zanechal stovky zraněných,“ stojí v prohlášení vydaném Severoatlantickou aliancí.
Teroristický útok se udál v neděli večer v rekreačním parku ve městě Láhaur, kde se shromáždily desítky lidí, aby oslavily Velikonoce. Tálibán, který má útok na svědomí, prohlásil, že cílem byli křesťané oslavující tento svátek. „Tato konkrétní skupina Tálibánu záměrně zaútočila na místo plné civilistů, a zabila či zranila tak přes 370 lidí, převážně žen a dětí. Jen málo zemí trpí takovou tyranií ze strany teroristů více než Pákistán,“ uvedl generál Nicholson.
Kam dál?
Pákistán buduje kontrolní stanoviště podél hranic s Afghánistánem (5.1. 2016)
Na vládní kancelář v Pákistánu zaútočil sebevražedný atentátník (30.12. 2015)
Pákistán musí bojovat i s afghánským Tálibánem, aby porazil ten pákistánský (22.12. 2015)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Trump zpochybňuje užitečnost NATO v době po studené válce
Republikánský kandidát na prezidentský úřad Spojených států Donald Trump zpochybňuje prospěšnost Severoatlantické aliance po studené válce. „Nevadí mi NATO samo o sobě, ale je třeba ho přetvořit, musí být modernizováno,“ uvedl Trump. „S Aliancí máme co do činění od dob Sovětského svazu, který však již neexistuje. Musíme se zaměřit buď na boj proti teroru, nebo budeme potřebovat něco jiného, co sjednotí jednotlivé země,“ dodal republikánský kandidát.
Po událostech poslední doby, kdy si teroristické útoky v Bruselu vyžádaly okolo tří desítek mrtvých a další desítky zraněných, se analytici podivují nad Trumpovým načasováním kritiky vůči této organizaci a nad zpochybněním jejího významu. „Je trochu zvláštní, jakým způsobem Trump hovořil o relevanci této organizace, jako kdyby neexistovala, řekl Gary Schmitt z American Enterprise Institute. „Podle mě je to divné, s vzestupem putinismu byste si mysleli, že význam NATO bude důležitý,“ konstatoval Schmitt.
Kam dál?
Na Trumpovy názory o NATO se snesla kritika (23.3. 2016)
Trump zpochybňuje roli USA v NATO (22.3. 2016)
Zdroj: The Washington Times (USA)
---
Srbové protestují proti připojení země k EU a NATO
Odpůrci vládního rozhodnutí připojit Srbsko k Evropské unii a k Severoatlantické alianci uspořádali v Bělehradu protestní pochod. Ten se konal v neděli, na 17. výročí intervence NATO v Srbsku v roce 1999, a zúčastnily se ho tisíce lidí. Účastníci nesli transparenty, které vychvalovaly ruského prezidenta Vladimira Putina, zatímco křičeli hesla proti rozhodnutí vlády o vstupu do EU a do NATO.
V prosinci loňského roku udělaly srbské úřady krok směrem k členství v EU. Uvedly nicméně, že by chtěly, aby země zůstala vojensky neutrální. O tom, zdali bude Srbsko směřovat směrem k EU nebo k Rusku, rozhodnou lidé ve volebních místnostech 24. dubna. Srbské proruské strany požádaly, aby se referendum konalo společně s parlamentními volbami. Proruští politici totiž věří, že pokud populisté zůstanou po volbách ve svých funkcích, budou pokračovat cestou směrem ke členství v NATO.
Kam dál?
Srbsko je sevřeno mezi Ruskem a NATO (29.2. 2016)
Stovky srbských nacionalistů protestují proti sbližování země s NATO (24.2. 2016)
Srbský premiér: Potřebujeme NATO jako spojence a ochránce v Kosovu (17.2. 2016)
Zdroj: Press TV (Írán)
---
Japonskou společnost rozděluje uvolňování omezení pro armádu
Japan has duty to help keep the peace in Asia |
V Japonsku vstoupily v platnost zákony upravující části japonské pacifistické ústavy tak, že japonští vojáci budou moci poprvé od druhé světové války bojovat v zámoří. „Bezpečnostní prostředí obklopující naši zemi je čím dál tím závažnější,“ uvedl japonský premiér Šinzó Abe. „Ve světě, kde se žádný stát nemůže ochránit úplně sám, pomohou tyto zákony zabránit válkám,“ dodal Abe.
Když premiér Abe pronášel svou řeč, před parlamentem protestoval dav lidí vyjadřujících svůj nesouhlas s těmito zákony. Průzkum novin Yomiuri ukázal, že 47 % lidí změny v ústavě neschvaluje, naopak 38 % s nimi souhlasí. V průzkumu provedeném deníkem Nikkei Business naopak vyšlo, že 35 % lidí je pro zrušení zákonů, zatímco 43 % řeklo, že by odvolány být neměly.
Kam dál?
Japonsko vyvíjí vlastní letoun s technologií stealth (24.3. 2016)
Japonsko usiluje o významnější roli ve „světové obraně a bezpečnosti“ (18.2. 2016)
Zdroj: Reuters (USA)