Ti mají sloužit mj. jako školitelé pro čínské letce. Aliance zpravodajských služeb Five Eyes zahrnuje krom Spojených států také Velkou Británii, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.
Peking se dlouhodobě snaží o zlepšení svých schopností ve vzduchu a vnímá západní piloty jako klíčové pro zlepšení svých vojenských schopností, zejména v přípravě na možný pokus o invazi na Tchaj-wan. Tito piloti mohou Číně poskytnout cenné poznatky o západních bojových taktikách a vhled do technických aspektů západních strojů, včetně operací s letadlovými loděmi.
Varování Five Eyes také zdůrazňuje, že Čína využívá soukromé společnosti, často skryté ve třetích zemích, jako jsou Jihoafrická republika a Singapur, k oslovování západních pilotů s lukrativními smlouvami. Navzdory krokům západních vlád snažících se zamezit úniku informací prostřednictvím bývalých příslušníků ozbrojených složek, jakými byly sankce na společnosti ve třetích zemích, se čínskému vedení podařilo svou strategii přizpůsobit.
Tento problém se stal výraznějším a viditelnějším v průběhu posledních let, zejména v souvislosti se zvyšujícím se napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem. Vysoce postavení američtí úředníci jsou si podle svých slov vědomi rizik pro národní bezpečnost.
Zdroj: CNN(USA)