V pozoruhodném briefingu, který základna sdílela na sociálních sítích a propagovala i prostřednictvím tiskové zprávy, Wickert – jeden z nejzkušenějších amerických pilotů – popsal rychlý vojenský růst Číny a její přípravy na rozsáhlý konflikt.
Vysocí američtí představitelé opakovaně uvedli, že se domnívají, že čínský prezident Si Ťin-pching nařídil armádě, aby byla připravena k invazi na Tchaj-wan do roku 2027.
Jak Washington, tak Peking se na možný konflikt připravují ve velkém rozsahu, jaký svět neviděl celé dekády. Čínští představitelé sice popírají, že by stanovili konkrétní časový plán, ale Peking je stále asertivnější ve svých nárocích na Tchaj-wan.
Od roku 1979, kdy USA uznaly komunistickou vládu v Pekingu, uplatňují americké administrativy politiku „strategické nejednoznačnosti“ ohledně možné vojenské reakce v případě útoku na demokratický Tchaj-wan. Současně však zákon o vztazích s Tchaj-wanem z téhož roku zavazuje USA k plánování obranných scénářů na ochranu ostrova před změnou statu quo silou. Nedávno uniklý strategický dokument zároveň popisuje odstrašení čínského útoku jako absolutní prioritu Pentagonu.
V západním Pacifiku a na Filipínách nyní američtí inženýři obnovují často dlouho nepoužívané přistávací dráhy z dob druhé světové války, aby bylo možné rozmístit malé jednotky letounů na více míst a zvýšit tak jejich šanci na přežití.
Snímky a videa z nedávných cvičení na japonském ostrově Okinawa ukazují americké ženisty, jak jsou připraveni okamžitě opravit poškozené ranveje a infrastrukturu.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)