Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA chtějí do boje proti IS zapojit technologické firmy

Vydáno 25.02.2016

USA chtějí zamezit organizaci IS ve zneužívání sociálních sítí. Ilustrační foto. | foto: NATO

USA chtějí do boje proti IS zapojit technologické firmy

Spojené státy americké chtějí zapojit do boje proti organizaci Islámský stát velké technologické společnosti. Středečního jednání na americkém ministerstvu spravedlnosti se zúčastnili zástupci celkem 50 firem včetně společností Apple, Twitter, MTV nebo Facebook, kteří nabídli svou pomoc v boji proti IS. Přítomní byli také zástupci Národní bezpečnostní rady nebo ministerstva zahraničí.

Účastníkům byla představena strategie posílání zpráv, kterou využívá IS, ale i plány USA na boj proti teroristické propagandě. Toto setkání je součástí aktivit Obamovy administrativy, která na sociálních médiích podniká kroky proti IS a snaží se tím znemožnit teroristům rekrutovat na internetu nové útočníky.

Kam dál?
NATO zvažuje využití letounů AWACS v boji proti IS (29.1. 2016)

Zdroj: CNN (USA)

---

NATO v rámci mise v Egejském moři vyřešilo řecko-turecké napětí

Členské státy Severoatlantické aliance odsouhlasily plán mise v Egejském moři, který překonává napětí mezi Turky a Řeky. Spočívá to v tom, že Řecko ani Turecko nebudou provádět hlídky v teritoriálních vodách druhého státu, čímž nebude stanoven žádný precedent ohledně nároků států na sporné území.

Teritoriální spory mezi těmito zeměmi probíhají již řadu let a vyostřily se 11. února, kdy se NATO shodlo na vyslání svých lodí do Egejského moře, kde mají alianční lodě pomáhat zachraňovat uprchlíky, které hodlají vracet zpět do Turecka.

Kam dál?
Mise NATO v Egejském moři: Aliance se snaží vyřešit spory mezi Tureckem a Řeckem (24.2.)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Ve Středomoří začíná podmořské cvičení NATO

Severoatlantická aliance zahájila poblíž sicilského pobřeží své podmořské vojenské cvičení nazvané Dynamic Manta 2016. Zúčastní se jej ponorky, lodě, letectvo a posádky Francie, Řecka, Itálie, Španělska, Turecka, Velké Británie a USA. Cílem cvičení je nabídnout účastníkům komplexní a náročný vojenský výcvik vedoucí ke zlepšení jejich interoperability a schopností bojovat proti ponorkám a lodím.

„Toto cvičení je jedinečnou příležitostí k posílení bojových schopností aliančních námořních sil, a to ve všech třech dimenzích boje proti ponorkám v mnohonárodnostním prostředí a za přítomnosti mnoha hrozeb,“ uvedl náčelník Spojeneckého námořního velitelství Giorgio Lazio.

Kam dál?
Čínské námořnictvo a NATO poprvé uspořádaly protipirátské cvičení (27.11. 2015)

Zdroj: Naval-Technology.com (Velká Británie)

---

Bulharští vojáci budou střežit turecký vzdušný prostor

Bulharská vláda se rozhodla poslat své vojáky do mise Severoatlantické aliance, jejímž úkolem je střežit vzdušný prostor Turecka. Vojáci budou do mise nasazeni k 1. březnu 2016, a to na dobu šesti měsíců. Jejich úkolem bude poskytovat technickou podporu a vykonávat monitorovací a kontrolní aktivity.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

USA a Čína se shodly na návrhu rezoluce o sankcích pro KLDR

Spojené státy americké a Čína se dohodly na návrhu rezoluce OSN, která má uvalit přísnější sankce na Korejskou lidově-demokratickou republiku. Účelem rezoluce je potrestat KLDR za nedávný jaderný test a raketový start. O sankcích a případném návrhu rezoluce bude Rada bezpečnosti OSN jednat dnes odpoledne.

„USA a Čína se shodly na tom, že neuznají KLDR jako stát disponující jadernými zbraněmi,“ uvedl mluvčí Národní bezpečnostní rady USA Ned Price. Samotná rezoluce však situaci okolo severokorejského jaderného programu nevyřeší, vyjádřil své obavy čínský ministr zahraničí Wang Yi.

Kam dál?
Stoltenberg odsoudil KLDR za raketový test (8.2. 2016)

Zdroj: France 24 (Francie)

gen; natoaktual.cz