Směrnice byla předložena bezpečnostním komisím v americkém kongresu, jehož členové ji označili za matoucí.
Dokument s názvem Interim National Defense Strategic Guidance (Směrnice předběžné národní obranné strategie) upřednostňuje oblast Indo-Pacifiku před ostatními oblastmi, včetně Evropy. Hegseth v textu uvedl: „Čína je jedinou hrozbou, podle níž se ministerstvo řídí, a znemožnění čínského pokusu o bleskové obsazení Tchaj-wanu při současné obraně vlasti je jediným scénářem, na který se musí připravit.“ Dokument zároveň volá po tlaku na Tchaj-pej, aby výrazně navýšila vlastní výdaje na obranu, a to až na 10 % HDP.
Podle listu The Washington Post se směrnice téměř doslova překrývá s doporučeními konzervativního think-tanku Heritage Foundation, jehož bývalý člen Alexander Velez-Green nyní působí na ministerstvu obrany. Dokument zároveň omezuje americké aktivity v Africe a na Blízkém východě a navrhuje aktivnější roli armády v otázkách vnitřní bezpečnosti, například na hranici s Mexikem. Počítá také s expanzí jaderných sil a budováním obranného systému „Golden Dome“, který by měl ochránit USA před útokem pokročilých balistických a hypersonických raket.
Dokument jasně říká, že Evropa má nést hlavní odpovědnost za svou obranu, protože Spojené státy budou schopny podpořit NATO pouze silami, které nejsou nutné pro obranu vlasti nebo odstrašení Číny.
Zdroj: The Washington Post (USA)