Toto rozhodnutí má ovlivnit i ty, kteří již měli podepsané smlouvy o povolání do služby. Ministerstvo obrany dosud nevydalo žádné oficiální pokyny, ale provizorní opatření způsobila zmatek pro transgender vojáky a jejich rodiny. Rostou obavy, že Trumpova administrativa propustí velké množství aktivních transgender vojáků tak, jak se o to pokoušela během Trumpova prvního funkčního období.
V exekutivním příkazu stojí, že potřeby transgender osob nejsou slučitelné s vojenskými hodnotami. Transgender vojáci ale tomuto tvrzení oponují, protože splnili přísné vojenské požadavky pro vstup a setrvání v armádě. Podle některých kritiků by tento příkaz a další kroky s ním spojené mohly poškodit bojovou připravenost armády.
Americká armáda nevede evidenci transgender osob, ale podle odhadů nyní v aktivní službě působí osm až patnáct tisíc transgender vojáků. Je to sice zlomek z více než dvoumilionové armády skládající se z aktivních a záložních vojáků, ale americké ozbrojené síly stále čelí náborové krizi.
„Dal bych za tyto lidi život, ale zdá se, že moje služba není ceněna nebo potřeba. Jako bych nebyl hoden nosit uniformu, přestože sloužím čestně už více než 14 let,“ uvedl četař amerického letectva Logan Ireland, který se jako transgender voják otevřeně identifikuje už téměř 10 let. Ireland dohlíží na více než desítku členů Speciálního vyšetřovacího oddělení v Indo-Pacifiku a sloužil v Afghánistánu, Kataru, Jižní Koreji i Spojených arabských emirátech.
Zdroj: CNN (USA)