USA a Turecko podniknou pozorovací let nad Ruskem
Inspektoři ze Spojených států a Turecka podniknou pozorovací let nad ruským teritoriem v rámci dohody o otevřeném nebi. „Společná mise Turecka a Spojených států podnikne pozorovací let nad Ruskem mezi 14. až 18. červencem tureckým letounem CN-235 Persuader,“ uvedl šéf ruského centra pro snižování jaderné hrozby Sergej Ryžkov. Na palubě budou kromě inspektorů i ruští specialisté, dodal Ryžkov.
Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)
---
Litevská ambasáda v Kyjevě bude reprezentovat NATO na Ukrajině
Severoatlantickou alianci bude od příštího roku reprezentovat na Ukrajině litevské velvyslanectví v Kyjevě, oznámilo litevské ministerstvo zahraničí. „Uděláme vše, abychom posílili spolupráci mezi NATO a Ukrajinou,“ uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevicius.
Litva dříve zastupovala Severoatlantickou alianci v několika postsovětských republikách - v Gruzii, Moldavsku a Bělorusku. Nyní je kontaktní ambasádou NATO ve Švédsku.
Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)
---
NATO: Turecko nese těžké břímě
S konfliktem, který ničí sousední Sýrii, a narůstajícím nebezpečím ze strany Islámského státu v Iráku a Levantě „nese Turecko na svých ramenou velmi těžké břímě“, uvedl šéf pozemního velitelství Severoatlantické aliance generál Frederick Hodges.
„Situaci v Sýrii sledujeme velmi bedlivě. Pokud bude Turecko napadeno, NATO přijde na pomoc,“ ubezpečil Turecko Hodges.
Kam dál?
NATO se obává přelití krize do Turecka (2.7. 2014)
Zdroj: Daily Sabah (Turecko)
---
Společnost CAE zmodernizuje simulátory pro AWACS
Kanadská společnost CAE podepsala na letecké show ve Farnborough kontrakt na modernizaci leteckých simulátorů pro letouny E-3A se systémem včasného varování Severoatlantické aliance (AWACS). Modernizace simulátorů by měla být dokončena v roce 2018 a vyjde na dvacet milionů dolarů. NATO má ve své výbavě 17 letounů E-3A.
Kam dál?
Systém AWACS stárne a NATO za něj hledá náhradu (29.5. 2014)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Špionážní aféra testuje americko-německé vojenské vztahy
Nedávný skandál s americkými odposlechy v Německu by mohl naznačovat trvalou změnu ve vzájemných vztazích mezi Washingtonem a Berlínem, které nejsou právě ideální už od irácké invaze v roce 2003. V krátkodobém horizontu může obvinění ze špionáže zkomplikovat snahy Washingtonu o tvrdší sankce vůči Rusku.
„Vztahy mezi Německem a Spojenými státy se pomalu proměňují. Skandály přijdou a odezní, ale jasně ukazují hlubší německá dilemata ve vztahu ke Spojeným státům, jenž byl po velmi dlouhou dobu nevyvážený,“ uvedl šéf Carnegie Moscow Center Dmitrij Trenin.
Kam dál?
Obliba prezidenta Obamy v Německu prudce klesá (15.7. 2014)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)