natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajinci protestují proti americké válečné lodi

  2. září 2008  15:09

  Ukrajinci protestují proti americké válečné lodi
  Posádka americké válečné lodi Dallas, která připlula v pondělí ráno do přístavu Sevastopol na Ukrajině, se odmítla vylodit. Důvodem jsou protesty proti Severoatlantické alianci, jichž se účastní tisíce lidí. Loď Dallas vezla humanitární pomoc do gruzínského přístavu Bakumi a na Krym připlula na pozvání Kyjeva.

  V přístavu se loď setkala s tisíci protestujícími, kteří pokřikovali „Táhněte domů“ a mávali transparenty „Stop NATO“. Policie proto kolem ní vytvořila kordón. Tato událost se odehrála uprostřed zvýšeného napětí mezi NATO a Ruskem, které bylo vyvoláno zvýšenou aktivitou spojeneckých lodí dovážejících humanitární pomoc do Gruzie.

  Čtěte také:
  Rusko zavádí opatření proti lodím NATO, tvrdí Putinův mluvčí
  NATO poslalo do Černého moře další lodě

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO by mělo spolupracovat s Ruskem ohledně Gruzie
  Severoatlantická aliance by měla spolupracovat s Ruskem v otázce Gruzie, pokud nechce, aby byla v Afghánistánu poražena. Rusko by totiž mohlo znemožnit dodávky aliančním jednotkám ISAF. Uvedl to člen ruské Státní dumy Semjon Bagdasarov v České televizi. NATO potřebuje Rusko daleko více než Rusko NATO, řekl.

  Gruzie chce vstoupit do NATO a EU, kvůli svým separetistickým regionům Abcházii a Jižní Osetii však nemá dobré vztahy s Ruskem. Počátkem srpna poslala do Jižní Osetie vojenské jednotky, ale Rusko tuto akci nenechalo bez odezvy. Tento konflikt se podařilo uklidnit až dohodou, kterou zprostředkovala Francie.

  Čtěte také:
  Rusko hrozí Alianci uzavřením zásobovací trasy do Afghánistánu

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Rusko uzná severní Kypr po uznání Jižní Osetie Tureckem
  Uznání nezávislosti Jižní Osetie a Severní Abcházie by mohlo být použito jako příklad také v případě Severokyperské turecké republiky. Prohlásil to velvyslanec Ruské federace v Turecku Vladimir Ivanovskij. V roce 1983 severní část Kypru vyhlásila nezávislost, ale ta byla uznána pouze Tureckem.

  Na dotaz, kdy Rusko uzná nezávislost Severokyperské turecké republiky, odpověděl: „Až Turecko uzná nezávislost Jižní Osetie a Severní Abcházie, Rusko by mělo uznat Severokyperskou tureckou republiku,“ odpověděl velvyslanec.

  Čtěte také:
  Rusko: Abcházie a Osetie jsou něco jiného než Kosovo

  Zdroj: The Famagusta Gazette Online (Kypr)

  ---

  Makedonie: Do EU a NATO vstoupíme
  Makedonie je na správné cestě ke vstupu do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Uvedl to ministr zahraničí Antonio Milososki před zahraniční komisí parlamentu. „Makedonie se bude i nadále účastnit mírových misí v Afghanistánu, Bosně a Hercegovině a Iráku,“ řekl.

  Prioritou makedonské vlády je splnění osmi kritérií stanovených Evropskou unií, které umožní zahájení přístupových rozhovorů s EU. Milososki též prosazuje posílení spolupráce s nezávislým Kosovem, ale i vylepšení vztahů se Srbskem.

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  NATO a USA odmítly odpovědnost za smrt civilistů
  Stovky lidí vyšli protestovat do ulic kvůli smrti dvou chlapců, jedné ženy a jednoho muže při údajné razii v Kábulu. Představitelé NATO a USA však svou spoluúčast na této události popřeli. „Po důkladném vyšetření vyšlo najevo, že ISAF ani americké jednotky v inkriminovaný den neprováděly na tomto území žádné operace,“ stojí v prohlášení aliančních sil ISAF.

  Tento incident se stal pouhý týden po koaličním bombardování, při kterém zahynulo devadesát civilistů. Afghánský prezident Hamíd Karzáí kvůli němu kritizoval mezinárodní jednotky umístěné ve své zemi a  požadoval revizi pravidel pro jejich pobyt.

  Čtěte také:
  Afghánistán chce jednat o statusu mezinárodních sil v zemi

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  vlc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media