Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout

Vydáno 15.06.2020

Ukrajinská námořní pěchota. Ilustrační foto. | foto: U.S. NAVY

Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout

Severoatlantická aliance udělila Ukrajině status „enhanced opportunities partner“ (EOP) poté, co Kyjev demonstroval své závazky v rámci euro-atlantické bezpečnosti. Udělení tohoto statusu je součástí iniciativy NATO s cílem „udržovat a prohlubovat kooperaci mezi spojenci a partnery, kteří se výrazně podílí na operacích a misích vedených NATO“, stojí v prohlášení o změně statusu.

Podle prohlášení bude moci Ukrajina čerpat výhody týkající se vojenských cvičení, nebo sdílení informací. Je však nutné podotknout, že změna statusu neindikuje žádné rozhodnutí týkající se vstupu Ukrajiny do NATO. Stejný status mají také Austrálie, Finsko, Švédsko, Gruzie či Jordánsko.

Kam dál?
Ministři zahraničí Německa a Ukrajiny diskutovali o NATO a konfliktu na východní Ukrajině (3.6. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

---

Turecký ministr obrany a šéf NATO probírali bezpečnostní otázky

Turecký ministr obrany Halusi Akar a generální tajemník Severoatlantické organizace Jens Stoltenberg během telefonického hovoru diskutovali své pohledy na NATO a regionální bezpečnostní problémy, včetně Sýrie a Libye. Zároveň probírali nadcházející videokonferenci ministrů obrany členských států NATO.

Zdroj: Hürriyet (Turecko) 

---

Kanadská armáda posílá 90 vojáků na Ukrajinu

Kanadská armáda obnoví některé zahraniční mise pozastavené pandemií covid-19. Kanadské ozbrojené síly vysílají své vojenské instruktory zpět na Ukrajinu, kde podpoří stávající zhruba 60členný kanadský kontingent na Ukrajině.

„Po přehodnocení situace, včetně analýzy opatření na ochranu zdraví a rizik, které nemoc covid-19 představuje, jsme se rozhodli vyslat dalších 90 členů armády na Ukrajinu“, sdělila v e-mailu mluvčí kanadské armády Leah Campbell.

„Po příletu na Ukrajinu budou vojáci umístěni do čtrnáctidenní karantény. Po jejím ukončení budou připraveni pokračovat v misi na podporu ukrajinských bezpečnostních složek,“ dodala Campbell.

Kam dál?
Kanadská armáda upravuje své mezinárodní mise kvůli pandemii covid-19 (11.5. 2020)

Zdroj: Canadian Broadcasting Corporation (Kanada) 

---

Stoltenberg: Čína se nebezpečně přibližuje ke „dveřím“ do Evropy

Čína má druhý největší obranný rozpočet na světě, hned po Spojených státech, a čím dál více se ozbrojuje, což vyvíjí na Washington tlak. Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je tímto vývojem znepokojen a trvá na tom, aby se NATO v budoucnu o Čínu více zajímalo. „Vzestup Číny zásadně mění globální mocenskou rovnováhu. Situace nabízí spoustu příležitostí, zejména ekonomických, ale zároveň vytváří nové výzvy“, řekl Stoltenberg německým novinám.

Šéf NATO mluví zejména o vojenských výzvách, které plynou z velikosti čínského obranného rozpočtu a jejího raketového arzenálu. „Čína intenzivně investuje do jaderných zbraní a raket dlouhého dosahu, které mohou zasáhnout Evropu,“ zmínil Stoltenberg. Cílem čínského zbrojení není jen vytlačit Američany z Indo-Pacifiku, ale také získat nadvládu nad oceány, aby Čína mohla kontrolovat důležité obchodní trasy.

NATO si je vědomo čínské hrozby. „Čína se čím dál více přibližuje předním dveřím Evropy. Země je přítomna v Arktidě, Africe a Středozemí. Peking intenzivně investuje do kritické infrastruktury v Evropě a je ústředním aktérem v kyberprostoru,“ připomíná šéf NATO. Zároveň Stoltenberg vyjádřil znepokojení nad vývojem v Jihočínském moři a nad čínskými snahami bránit volnému pohybu v mezinárodních vodách.

Kam dál?
Stoltenberg žádá státy, aby se postavily „šikaně“ ze strany sílící Číny (9.6. 2020)

Zdroj: Welt (Německo) 

---

Trump promluvil k vojenským kadetům z West Pointu

Americký prezident Donald Trump řekl absolventům prestižní americké vojenské akademie ve West Point, že americké ozbrojené síly nejsou „světovým četníkem“. Učinil tak několik dní po hrozbě nasazení armády k potlačení domácích protestů vyvolaných policejním zákrokem, při němž zemřel neozbrojený Afroameričan George Floyd.

Ve svém proslovu k tisícovce nových kadetů americké armády se Trump z velké části vyhnul kontroverzím kolem domácích nepokojů a nasazení armády k jejich potlačení. Kadetům sdělil, že práce amerických vojáků není postavit na nohy cizí národy, ale bránit Ameriku před zahraničními nepřáteli.

„Ukončujeme éru nekonečných válek,“ řekl Trump a dodal, že nelze od amerických vojáků očekávat, aby „řešili dávné konflikty v dalekých zemí, o kterých spousta lidí ani neslyšela“.

Kam dál?
Trump po kritice nařídil národní gardě, aby opustila Washington, D.C. (8.6. 2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

jan; natoaktual.cz