natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ukrajina se asi připojí k Akčnímu plánu členství

  29. února 2008  13:09

  Ukrajina se asi připojí k Akčnímu plánu členství
  Americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor ve čtvrtek oznámil, že Ukrajina se pravděpodobně připojí k Akčnímu plánu členství NATO na nadcházejícím summitu v Bukurešti. „Myslím si, že summit v Bukurešti bude velmi pozitivní jak pro Ukrajinu, tak i pro NATO,“ řekl Taylor. „Dnes se zdá velmi pravděpodobné, že summit v Bukurešti, který se uskuteční v dubnu, přijme ukrajinskou žádost.“

  Taylor ale upozornil, že je rozdíl mezi nabídkou k připojení se do Akčního plánu členství NATO a členstvím samotným. „Ukrajina není připravena pro členství v NATO a Aliance není připravena nabídnout Ukrajině členství,“ zdůraznil.

  Žádost o připojení k Akčnímu plánu vyvolala blokádu ukrajinského parlamentu opozičními zákonodárci, kteří požadují referendum o této otázce. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Ukrajinců se stále staví proti myšlence vstupu do Severoatlantické aliance.

  Čtěte také:
  Ukrajina chce do NATO navzdory domácím roztržkám
  Ukrajina: NATO rozděluje zemi i parlament

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  USA vyzývají Turecko k ukončení bojových operací
  Americký prezident George W. Bush požádal Turecko, aby rychle ukončilo svou ofenzívu v severním Iráku proti kurdským rebelům z PKK. Washington prý ale nijak nehrozí odepřením další zpravodajské pomoci. Spojené státy se obávají, že prodloužení turecké operace, která začala 21. února, podkope stabilitu v regionu. USA nicméně od minulého roku podporují Ankaru v boji proti PKK poskytováním důležitých zpravodajských informací.

  „Turci by měli jednat, jednat rychle, dosáhnout svých cílů a odejít,“ řekl Bush. Jeho slova přišla krátce poté, co Ankaru navštívil americký ministr obrany Robert Gates, při níž se mu však nepodařilo dohodnout časový plán tureckého stažení. Přesto Gates zdůraznil, že USA a Turecko sdílejí společné zájmy. „Klíčové pro nás je ujasnit si, jaké naše zájmy vlastně jsou,“ řekl Gates.

  Turecký ministr obrany prohlásil, že vojenské jednotky zůstanou v Iráku tak dlouho, jak bude nutné, aby zamezily PKK ohrožovat Turecko z Iráku. „Mělo by být jasné, že vojenská akce sama o sobě neukončí tuto teroristickou hrozbu,“ upozornil Gates a doporučil Ankaře soustředit se také na politické a ekonomické kroky, kterými by izolovala vzbouřence PKK a podpořila kurdskou minoritu v Turecku.

  Čtěte také:
  Turecké operace v Iráku mohou být prodlouženy
  Bush slíbil Turecku podporu USA

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Řekové by zablokovali vstup Makedonie do NATO
  Drtivá většina lidí v Řecku je pro odmítnutí členství Makedonie v Severoatlantické alianci, pokud se nevyřeší spor o její jméno. Podle průzkumu veřejného mínění 83,7 procent respondentů podporuje veto.

  Kvůli řeckým obavám o budoucí teritoriální nároky Makedonie na stejnojmennou řeckou provincii je tato země uznávaná pod jménem Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Nicméně dvě třetiny členů OSN, včetně USA, uznávají Makedonii pod jejím ústavním jménem Republika Makedonie.

  V prosinci 2005 udělila EU Makedonii „status kandidátské země“ a očekává se, že bude pozvána k členství v NATO na dubnovém summitu. Řecko však prohlásilo, že zabrání vstupu Makedonie do obou organizací pod jejím ústavním jménem.

  Čtěte také:
  OSN navrhla 5 nových jmen pro Makedonii

  Zdroj: Angus Reid (Kanada) 

  ---

  Slovenský ministr se může stát vyslancem OSN v Afghánistánu
  Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš je mezi kandidáty na post zvláštního vyslance OSN pro koordinaci operací v Afghánistánu. Kubiš je bývalý generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. O post zvláštního vyslance bude muset soutěžit s kandidáty z Kanady, Holandska a Norska.

  Evropská unie požaduje rychlou dohodu o zvláštním vyslanci OSN pro Afghánistán poté, co Kábul odmítl britského kandidáta Paddy Ashdowna.

  Čtěte také:
  Karzáí nechce, aby OSN zastupoval Ashdown

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Havel chce shodné východní hranice NATO a EU
  Bývalý český prezident Václav Havel řekl na konferenci SHAPEX 2008, že východní hranice Evropské unie a Severoatlantické aliance by se co nejdříve měly stát identickými. „Dle mého osobního mínění, (hranice) začínají hranicí mezi Ruskem a baltskými státy a následuje rusko-běloruská a rusko-ukrajinská hranice až k Černému moři. To je zcela jasné při pohledu na mapu a má to také víceméně kulturní základ,“ prohlásil Havel.

  „Z hlediska světového bezpečnostního řádu by bylo praktičtější dle mého zcela osobního názoru, kdyby země jako Gruzie, Ázerbájdžán, Arménie a další – a možná jednoho dne i svobodné Čečensko – vytvořily svou vlastní silnou nadnárodní politickou a bezpečnostní entitu, která by jako partner Západu nebo Ruska měla daleko větší vliv než jednotlivé země v tomto regionu, ať už patří k jakékoli organizaci,“ myslí si Havel.

  „Zkušenost sahající hluboko do historie ukazuje, že vágní či sporné hranice bývají jedním z nejčastějších důvodů válek,“ varoval Havel. „Ve zkratce, každá politická entita musí vědět, kde její teritorium začíná a kde končí. Nejistota ohledně těchto cílů je jedním z odvěkých problémů Ruska, které tím komplikuje život mnoha svým sousedům, a není dobrým nápadem v této věci Rusko napodobovat.“

  Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

   

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media