natoaktual.cz

Ukrajina uzavřela bezpečnostní dohodu s Polskem

9. července 2024  17:12
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal ve Varšavě bezpečnostní dohodu s Polskem.  

Odstřelovačský výcvik ukrajinských vojáků v Polsku | foto: Armáda ČR

Cílem dohody je posílit vztahy mezi oběma zeměmi. Polsko Ukrajině poskytlo od začátku války 44 balíčků vojenské pomoci v hodnotě 4 miliard eur. Dále Ukrajině přislíbilo další vojenskou pomoc v letošním roce a v následujících letech.

Ukrajina doposud podepsala obdobné bezpečnostní dohody s 20 dalšími zeměmi. Zahrnují konkrétní ustanovení o dlouhodobé vojenské a finanční pomoci, výcviku ukrajinských jednotek a o dodávkách zbraní. Signatáři této dohody se nezavazují k tomu, aby jménem Ukrajiny vstoupili do války. Kyjev doufá, že tyto dohody jsou prozatímním řešením před tím, než mu bude umožněn vstup do Severoatlantické aliance. Tato otázka se bude projednávat na washingtonském summitu NATO.

Polská dohoda má ve srovnání s ostatními dohodami, které Ukrajina podepsala, několik jedinečných bodů. Polsko bude na žádost Kyjeva podporovat návrat ukrajinských občanů na Ukrajinu, aby sloužili v ukrajinské armádě.

Zelenskyj a polský prezident Donald Tusk se rovněž dohodli, že budou jednat o možnosti sestřelování ruských raket a bezpilotních letounů vypálených směrem na Polsko. Varšava Ukrajině dodá letku MiG-29, pokud to nenaruší její vlastní bezpečnost.

Zdroj: Politico (Belgie)

ass; natoaktual.cz
zpět na článek