„V dlouhodobém horizontu je jedinou věrohodnou bezpečnostní zárukou článek 5 Washingtonské smlouvy – tedy v podstatě členství v NATO,“ řekla Valtonen pro agenturu Reuters.
Ukrajina usiluje o pozvání k členství v NATO, přestože čelí odporu některých klíčových členů Aliance. Zároveň probíhá debata o tom, jaké bezpečnostní záruky Ukrajina potřebuje, aby se zabránilo budoucím ruským útokům.
Blížící se návrat Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států amerických vyvolává naděje na diplomatické řešení, ale také obavy, že mírová dohoda může zahrnovat zásadní ústupky. Trump prohlásil, že sympatizuje s ruským postojem proti ukrajinskému členství v NATO, a kritizoval dosavadní politiku odcházejícího amerického prezidenta Joea Bidena.
Valtonen však zdůraznila, že změny ohledně ukrajinského členství v Alianci mohou být rychlé: „Před třemi lety nikdo nečekal, že Finsko vstoupí do NATO,“ uvedla. Finsko, které sdílí dlouhou hranici s Ruskem, se k NATO připojilo v roce 2023, Švédsko následovalo o rok později.
Zdroj: Kyiv Independent (Ukrajina)