natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turečtí zákonodárci schválili vojenskou akci proti IS

  3. října 2014  17:00

  Ozbrojenci Islámského státu zveřejnili video s popravou amerického zajatce. Ilustrační foto. | foto: YouTube

  Turečtí zákonodárci schválili vojenskou akci proti IS

  Parlament v Turecku odhlasoval užití vojenské síly proti Islámskému státu (IS) v Sýrii a Iráku. Tím byla umožněna spolupráce s koalicí pod vedením USA operující proti bojovníkům IS obléhajícím města jižně od tureckých hranic. Postoj Turecka, členského státu NATO, se tím zásadně mění.

  Na rozhodnutí měly značný vliv vojenské akce IS postupující směrem k tureckým hranicím. Hlasování tureckého parlamentu skončilo výsledkem 298:98, čímž byl umožněn nejen zásah turecké armády mimo území vlastního státu, ale také poskytnutí tureckého území k zásahům zahraničních jednotek proti IS. Rozhodnutí vstoupí v platnost v sobotu. 

  Kam dál?
  Turecko zvažuje nasazení jednotek v Sýrii (30.9. 2014)

  Zdroj: CNN (USA)
  http://edition.cnn.com/2014/10/02/world/meast/isis-air-strikes/index.html

  ---

  NATO ukazuje sílu v rámci společného cvičení v Maďarsku

  Maďarsko hostí vojenské cvičení Severoatlantické aliance, do kterého se zapojily jednotky domácí armády a USA. Akce se účastní asi 350 maďarských a 60 amerických vojáků a jsou do ní zapojeny tanky a letadla používající ostré střelivo. Cvičení podtrhuje zprávy o vojenské připravenosti NATO během krize na Ukrajině.

  Podle slov maďarského premiéra Viktora Orbána dochází k simulaci každodenních bojových situací na Ukrajině. Maďarská armáda je v procesu modernizace, která je součástí zvyšování výdajů na obranu, přislíbených Maďarskem na summitu NATO ve Walesu.  

  Kam dál?
  Maďarsko přispěje svým dílem do expedičních sil NATO (10.9. 2014)
  Maďarsko pošle na pomoc Iráku munici (22.8. 2014)

  Zdroj: The Economic Times (Indie)

  ---

  Předseda Vojenského výboru NATO chce lepší průmyslovou spolupráci

  Předseda Vojenského výboru NATO armádní generál Knud Bartels upozorňuje průmyslové společnosti států Aliance, že by měly změnit své obchodní postupy. V situaci, kdy se rozpočty na obranu ztenčují na celém světě, by podniky měly zefektivnit svou práci. NATO do budoucna zvažuje společné nákupy střeliva pro všechny spojence.

  Bartels však zdůrazňuje, že nejdříve musí být podniky ochotné spolupracovat na společných prvcích, které půjdou namontovat na širokou škálu systémů používaných silami NATO. Z dlouhodobého hlediska se podle generála jedná o řešení výhodné pro vojenský průmysl všech států Aliance. Politické vedení by mělo najít cestu, jak vyřešit případné překážky.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Litevský obranný rozpočet příští rok o třetinu vzroste

  Podle návrhu litevského rozpočtu na příští rok dojde k navýšení rozpočtu ministerstva obrany o jednu třetinu. Stávající rozpočet ministerstva by tak měl být navýšen na 424,5 milionu Eur. Mluvčí ministerstva obrany dodala, že výdaje na obranu příští rok dosáhnou 1,11 % HDP.

  Litva v průběhu roku navyšovala rozpočet pro obranu postupně. Výdaje sice stále nedosahují aliančního závazku 2 % HDP, ale přesto se jedná o citelné zvýšení. Tento krok má být odpovědí na ruské akce na Ukrajině. Největší část výdajů má připadnout na modernizaci armády, zlepšení infrastruktury a zajištění funkcí hostitelské země pro přijíždějící vojáky Aliance.

  Kam dál?
  Polsko, Litva a Ukrajina spojí své vojenské síly (22.9. 2014)

  Zdroj: Delfi (Litva)

  ---

  Australská bojová letadla se připojí k útokům proti IS

  Australský premiér Tony Abbott prohlásil, že jeho země se bude podílet na bojových operacích proti Islámskému státu (IS). Do akce budou nasazeny i speciální jednotky. Není však jasné, zda dojde i k zásahu v Sýrii. Kromě boje schválil premiérův kabinet i zapojení země do humanitárních misí.

  Podle Abbotta je tento postup odpovědí na vyhlášení války proti celému světu ze strany IS. Útoky ze vzduchu budou prováděny na základě žádosti irácké vlády. Speciální jednotky mají figurovat jako poradci a podpora iráckých sil. Premiér dodal, že akce bude trvat, dokud bude zapotřebí, ale zároveň nechce misi nijak protahovat.

  Kam dál?
  Austrálie na summitu posílí své vazby s NATO (3.9. 2014)
  Čínský tisk nevěří, že vojenská dohoda USA a Austrálie není namířena proti Pekingu (14.8. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media