natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko žádá NATO o prodloužení mise Patriotů

  13. listopadu 2013  14:17

  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana | foto: NATO photos

  Turecko žádá NATO o prodloužení mise Patriotů

  Turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že požádalo Severoatlantickou alianci o prodloužení umístění střel Patriot na hranicích se Sýrií o další rok. Přítomnost šestice baterií s raketami Patriot si Ankara vyžádala minulý prosinec, aby byla schopna odrazit potenciální syrský útok. "Situace na hranici se Sýrií se od minulého roku nezměnila. Je proto třeba, aby Patrioty zůstaly na místě tak dlouho, jak bude nutné," uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí.

  Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu odeslal žádost na zachování Patriotů kolem hranice se Sýrií do ústředí NATO v Bruselu. Žádost bylo nutné podat, jelikož přítomnost Patriotů má po roce skončit. Patrioty poslaly do Turecka Spojené státy, Německo a Nizozemsko. Očekává se, že v prodloužení nic nestojí v cestě. Pouze německá legislativa musí kvůli tamějším zákonům prodloužení schválit.

  Kam dál?
  Patrioty v Turecku mají údajně hlavně chránit radar NATO (21.2. 2013)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Velení NATO si pochvaluje cvičení Steadfast Jazz

  Multinárodní vojenské cvičení Severoatlantické aliance Steadfast Jazz 2013, které se uskutečnilo počátkem listopadu v Pobaltí a na území Polska podtrhlo význam společných cvičení pro udržení interoperability aliančních sil. "S blížícím se koncem mise ISAF Aliance čelí výzvě, aby udržela soudržnost a kompatibilitu, které za poslední roky dosáhla," uvedl velitel společných sil v nizozemském Brunssumu generál Hans-Lothar Domrӧse.

  "Ke cvičení byla přidána široká škála dalších scénářů jako jsou humanitární mise, kyberobrana, protiraketová obrana a operace pro zajištění kolektivní bezpečnosti. Realistická kombinovaná multinárodní cvičení pomáhají zajistit, aby Aliance byla v budoucnu připravena čelit různým hrozbám," dodal generál Jean-Paul Palomeros, vrchní spojenecký velitel pro transformaci.

  Při cvičení byly Síly rychlé reakce NATO nasazeny na moři, na zemi a ve vzduchu, aby vypilovaly své schopnosti při společných operacích. Námořnictvo bylo nasazeno v Baltském moři, letectvo cvičilo nad nebem střední Evropy a pozemní síly byly nasazeny na západě Polska.

  Kam dál?
  NATO bude pořádat větší a více cvičení (8.11. 2013)
  Baltské státy zdokonalují hostitelské schopnosti (8.11. 2013)

  Zdroj: Lithuania Tribune (Litva)

  ---

  Raytheon a Lockheed zvažují úpravu nabídky pro raketovou obranu Turecka

  Američtí výrobci Raytheon a Lockheed Martin zvažují, jak vylepšit svou nabídku pro vybudování raketového obranného systému Turecka poté, co Ankara dala najevo, že by mohla couvnout z dohody s Čínou. Různé zdroje uvádějí, že zatím nedošlo k žádnému rozhodnutí, jelikož je důležité nechat Turecku čas na rozmyšlenou. Američané tak zatím hledají možnosti, jak svou nabídku zatraktivnit vůči levnějšímu čínskému systému, který je prozatím tureckým favoritem.

  Zdroje dále uvedly, že americká nabídka byla mnohem komplexnější a poskytla by Turecku lepší schopnosti než čínská alternativa, stejně jako údržbu a technickou podporu pro systém založený na raketách Patriot. Nabídka navíc obsahovala dohodu o spolupráci na výrobě některých komponentů. "Není jasné, jak to dopadne, ale je velký zájem alespoň zkusit, co by se mohlo udělat."

  Kam dál?
  SACEUR nabádá Turecko, aby pořídilo slučitelný systém raketové obrany (7.11. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Pěstování opia v Afghánistánu dosáhlo historického maxima

  Navzdory dlouholetému úsilí mezinárodního společenství o redukci afghánské opiové kultury, pěstování a produkce máku letos dosáhla rekordního množství. Podle studie OSN tak veškerá snaha přišla vniveč. Vzhledem k tomu, jak významným problémem rostoucí drogová ekonomika v zemi je - zvyšuje korupci, pomáhá financovat ozbrojence, vytváří nestabilitu v sousedních zemích a zintenzivňuje domácí krizi drogové závislosti - západní diplomaté a zástupci uvádějí, že neúspěch v drogové válce v Afghánistánu velmi ovlivní dědictví dvanáctileté vojenské mise NATO v zemi.

  Nová zpráva uvádí, že území využívané pro pěstování opia v Afghánistánu, který je dlouhodobě největším dodavatelem heroinu pro světový trh, v letošním roce dosáhlo historického maxima, když se opium pěstovalo na 516 tisících akrů. To znamená 36 procentní nárůst oproti roku 2012. V současnosti je tak opium pěstováno již v devatenácti ze 34 afghánských provincií.

  Přesto Afghánci uvádějí, že jejich úsilí mělo význam. "Minulý rok jsme zkonfiskovali čtrnáct procent drogové produkce Afghánistánu a zatkli jsme na čtyři tisíce osob od malých pašeráků po ty velké," uvedl generál Khalilullah Bakhtiyar, který velí afghánské protidrogové policii. Největším problémem v zemi zůstává, že výkupní cena alternativních plodin se nedá srovnávat s tou, za níž je vykupováno opium. Tím spíše, když po několikaletém úbytku dosáhly ceny v minulém roce historického maxima.

  Kam dál?
  Putin zkritizoval ISAF kvůli drogám v Afghánistánu (9.5. 2013)
  OSN: Produkce opia v Afghánistánu v roce 2013 poroste (19.4. 2013)

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Bosenští představitelé neposouvají zemi kupředu

  Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko obvinil představitele země z toho, že se více zajímají o vlastní politický a finanční profit než, aby se snažili posunout region blíže k integraci do Evropské unie a euroatlantických struktur. Inzko tak uvedl před Radou bezpečnosti OSN poté, co jednomyslně odhlasovala prodloužení mandátu mise EU pro udržení míru v Bosně o jeden rok.

  Podle něj představitelé Bosny nesplnili požadavky Evropského soudu pro lidská práva, který požadoval změnu ústavy. Ta nyní zakazuje příslušníkům menšin, aby se ucházeli o posty v parlamentu nebo post prezidenta. Zároveň Bosna nebyla schopna vyřešit otázku vlastnictví vojenského zařízení, což Bosně brání, aby zahájila Akční plán členství v NATO.

  Kam dál?
  Představitel USA vyzval Bosnu a Hercegovinu k reformám (23.5. 2013)

  Zdroj: Salon (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media