Turecko svolalo mimořádnou schůzku NATO kvůli situaci v Iráku
Velvyslanci členských zemí Severoatlantické aliance se na žádost Turecka sešli na mimořádné schůzi kvůli situaci v Iráku, kde sunnitští ozbrojenci zajali osmdesát tureckých občanů. „Turecko seznámilo spojence se situací v iráckém městě Mosul,“ uvedl nejmenovaný zdroj NATO. Mezi zajatými je také turecký konzul. Setkání mělo informační charakter a neodehrálo se pod hlavičkou článku 4 Washingtonské smlouvy, který umožňuje členskému státu svolat spojence v situaci, kdy se obává ohrožení své teritoriální integrity.
Ozbrojenci z al-Káidy zadrželi osmdesát tureckých rukojmí na dvou místech ve městě Mosul na severu země. Sunnitští povstalci z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě pak obsadili město Tikrít a uzavřeli největší iráckou ropnou rafinerii, a navázali tak na své úspěchy v boji proti vládě vedené šíity.
Kam dál?
Analýza: Proč 6 let po konci občanské války Irák opět krvácí?
Zdroj: CNBC (USA)
---
Arménie bude nadále rozvíjet svůj vztah s NATO
Jerevan bude dále rozvíjet vztahy se Severoatlantickou aliancí skrze několikrát pozměněný Akční plán individuálního partnerství. Uvedl to šéf arménské delegace při Parlamentním shromáždění NATO Koryun Nahapetyan. Arménie věří, že schválení nového plánu v příštích letech povede k silnému bilaterálnímu vztahu s Aliancí. Nový plán počítá se společnými aktivitami Arménie a NATO do roku 2017. Arménská delegace také počítá s tím, že se aktivně zapojí do činnosti Parlamentního shromáždění NATO.
V minulosti Arménie spolupracovala s NATO na operacích v Afghánistánu a Kosovu. Nyní má v Afghánistánu 120 vojáků.
Kam dál?
Arménie chce pokračovat ve sbližování s NATO (18.10. 2013)
Mobilní tým NATO trénuje ázerbájdžánské vojáky (2.10. 2014)
Arménie: Rusko je náš vojenský partner, Evropa ekonomický (13.8. 2013)
Zdroj: CISTRAN Finance (USA)
---
Britové propustí další tisícovku vojáků
Armádu Velké Británie opustí v posledním kole propouštění více než tisícovka vojáků. Téměř tři čtvrtiny z nich však odejdou dobrovolně. Největší personální ztráty zasáhnou pozemní síly, ze kterých odejde 995 lidí. Královské letectvo přijde o 55 příslušníků a námořnictvo o deset. Celkem tak od roku 2011 Britové z ozbrojených sil propustí 12 tisíc vojáků.
Kancelář britského národního auditora mezitím varovala ministerstvo obrany, že by mohlo dojít ke zpoždění plánu, jenž počítá s rozšířením počtu rezervistů ze současných devatenácti tisíc na 30 tisíc do roku 2018. Zpoždění by podle auditu mohlo být až šestileté. Rezervisti by měli částečně nahradit propuštěné vojáky.
Kam dál?
Skotská nezávislost uškodí královskému námořnictvu, tvrdí britský generál (16.4. 2014)
Zdroj: Belfast Telegraph (Velká Británie)
---
Teherán varuje: Americké základny máme na dostřel
Americké základny v Bahrajnu a v Indickém oceánu jsou nyní na dostřel íránských raket, uvedl vysoký představitel íránských revolučních gard Mojtaba Zonnour. Pokud je prohlášení pravdivé, znamená to, že vzdálenost, kterou Teherán může svými raketami zasáhnout, je dvakrát větší, než se doposud odhadovalo. Oznámení lze chápat také jako hrozbu americkým zájmům v oblasti.
Zonnour reagoval na opakující se prohlášení USA, které varují, že na stole jsou stále „všechny možnosti“ týkající se přinucení Íránu k zastavení jeho jaderného programu. Poprvé se však stalo, že íránský představitel mluvil o tom, že je Írán schopný zasáhnout ostrov Diego García v Indickém oceánu, na němž mají USA významnou námořní i leteckou základnu.
Kam dál?
Velmoci se dohodly s Íránem na postupu o jaderném programu (20.2. 2014)
Írán nikdy nevyvine atomovou zbraň, uvedl prezident Rúhání (24.9. 2013)
Zdroj: Fox News (USA)
---
Austrálie podporuje větší vojenskou roli Japonska
Canberra považuje rostoucí vojenskou roli Japonska za prospěšnou pro bezpečnost v regionu i na světě. Uvedla to australská ministryně zahraničí Julie Bishop. Její slova odrážejí stále silnější vztahy mezi Tokiem a Canberrou. „Rozhodně podporujeme Japonsko v jeho snaze dosáhnout klasické obranné pozice, která by mu pomohla hrát větší roli v regionu i na celém světě,“ uvedla Bishop.
Japonský premiér Shinzo Abe se snaží změnit přísně pacifistickou povahu japonské ústavy tak, aby vyspělá japonská armáda mohla v případě potřeby bojovat na obranu svého spojence. To je v současnosti nemožné.
Kam dál?
Japonsko chce rozšířit pravomoci své armády (17.9. 2013)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)