natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko odsoudilo syrské krveprolití v Hamá

  2. srpna 2011  16:54

  Turecko odsoudilo syrské krveprolití v Hamá
  Turecko tvrdě odsoudilo syrského prezidenta Bašára Asada poté, co nechal střílet do protestujících lidí ve městě Hamá. Zásah jeho jednotek si vyžádal desítky mrtvých, a to na začátku muslimského postního měsíce ramadánu.

  "Nedělní události nás jednoduše šokovaly. Jsem zděšen použitím těžkého dělostřelectva a tanků proti obyvatelům města Hamá právě na začátku svatého měsíce ramadánu," prohlásil turecký prezident Abdullah Gül a vyzval syrské představitele k zachování míru a urychlenému přijetí reforem. Gül varoval syrské vládce, že tváří v tvář takovým útokům není možné mlčet.

  "Útoky v Hamá jsou neospravedlnitelné. Není možné souhlasit s načasováním a metodami této operace," odsoudil kroky Bašára Asada i turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

  Čtěte také:
  Zásah NATO v Sýrii není pravděpodobný
  Rusko varuje Západ před zapojením do syrské krize

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko) 

  ---

  KFOR odstraňují zátarasy na silnicích v Kosovu
  Jednotky Severoatlantické aliance odstranily tři silniční zátarasy, které minulý týden poblíž srbsko-kosovských hranic postavili etničtí Srbové žijící v severním Kosovu poté, co Priština uvalila zákaz na dovoz srbského zboží do Kosova. Na silnicích stále zůstává nejméně pět zátarasů.

  Protestující Srbové původně zatarasili dva hraniční přechody mezi Srbskem a Kosovem, jeden z nich je po zásahu aliančních jednotek již otevřený.

  Čtěte také:
  Jednotky NATO napadeny v Kosovu
  NATO zklidňuje situaci na severu Kosova
  Krize v Kosovu: Srbsko se obrací na NATO, EU i OSN

  Zdroj: Euronews (Francie)

  ---

  Erdogan posiluje kontrolu nad tureckou armádou
  Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan posílil civilní kontrolu turecké armády, když do jejího čela vybral generály, kterým může věřit. Pozice vrchních velitelů turecké armády byly od minulého týdne volné, protože bývalé velení rezignovalo na protest proti uvěznění svých kolegů obviněných z přípravy státního převratu.

  Premiér Erdogan svolal zasedání Nejvyšší vojenské rady navzdory tomu, že se ho účastní pouze devět namísto obvyklých čtrnácti generálů. Rezignace čtyř nejvyšších generálů v zemi Erdoganovi umožní získat kontrolu nad kdysi všemocnou armádou.

  Erdogan urychleně jmenoval bývalého velitele tureckého četnictva generála Necdeta Ozela náčelníkem generálního štábu turecké armády.

  Čtěte také:
  Velení turecké armády rezignovalo

  Zdroj: Montreal Gazette (Kanada)

  ---

  Afghánské síly mají 100 000 gramotných příslušníků
  Afghánská armáda se dočkala dalších 1 287 vojáků, kteří dokončili základní bojový výcvik v Kábulském vojenském výcvikovém centru. Při příležitosti oslav dokončení jejich výcviku se konala také slavnost na počest prvních 100 000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil, kteří dokončili kurz gramotnosti.

  Voják Mohammed Chalil, který ukončil základní bojový výcvik, byl představen jako stý tisící příslušník afghánských sil s dokončeným kurzem gramotnosti. Byl oceněn pamětním certifikátem a psacím perem. "Vzdělání je životně důležité, vyvede nás ze tmy na světlo. Pokud budeme vzdělaní, budeme schopni rozeznat naše přátele od našich nepřátel. Jsem nejstarší ze šesti bratrů a nyní se budu snažit vzdělat i je," uvedl Chalil.

  Kurzy čtení a psaní byly začleněny do výcviku příslušníků afghánské armády a policie v listopadu 2009. V současnosti se jich účastní 86 000 vojáků a policistů. Očekává se, že poskytnutí vzdělání takovému počtu mladých Afghánců bude mít dalekosáhlé dopady na afghánskou kulturu.

  Čtěte také:
  NATO učí afghánské vojáky i číst a psát

  Zdroj: NATO

  ---

  Rusko chce koupit dalších 120 raket Iskander
  Ruské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 120 taktických raket Iskander-M. "Loni jsme nakoupili šest systémů Iskander a chceme jich získat dalších 120," uvedl zástupce ruského ministra obrany generál Dmitrij Bulgakov.

  Rakety Iskander mají dolet 400 km a údajně mohou nést konvenční i jaderné hlavice. Podle moskevského Centra pro strategické a technologické analýzy byl systém Iskander-M testován v boji během krátké války Ruska s Gruzií v srpnu 2008 a osvědčil se zejména pro ničení vojenských cílů a infrastruktury.

  Rusko hrozilo rozmístěním taktických raket Iskander ve své Kaliningradské oblasti, která sousedí s aliančními členy Polskem a Litvou, pokud NATO umístí části svého protiraketového systému poblíž ruských hranic.

  Čtěte také:
  NATO uvítalo možné stažení ruských raketových plánů
  Rogozin: USA by mohly štít vybudovat v Arktidě

  Zdroj: RIA Novosti
  (Rusko)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media