natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko k USA: Poskytování zbraní YPG porušuje pravidla NATO

  26. června 2017  16:56

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: NATO Photos

  Turecko k USA: Poskytování zbraní YPG porušuje pravidla NATO

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval Spojené státy za vyzbrojování kurdských milic YPG a prohlásil, že tím porušují Washingtonskou smlouvu Severoatlantické aliance. „Jsme společně v NATO a vy spolupracujete s teroristickými skupinami. Co to je za způsoby? V tomto případě by měla být smlouva NATO revidována,“ řekl Erdogan.

  Turecko považuje YPG za syrskou odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou prohlásilo za nezákonnou. Pentagon v květnu 2017 uvedl, že začal dodávat ruční zbraně a vozy Syrským demokratickým silám (SDF), které jsou převážně tvořeny bojovníky YPG. „Bohužel země, které považujeme za spojence a za přátele, nevidí žádný problém ve spolupráci s teroristickými organizacemi ohrožujícími jednotu Turecka,“ podotknul turecký prezident.

  Kam dál?
  NATO by mělo podporovat Turecko, tvrdí Erdogan (3.1. 2017)

  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  ---

  Americký kongresman navrhuje vytvoření jednotek pro vesmírné operace

  Analýza

  Přečtěte si k tématu také analýzu Lukáše Visingra Militarizace kosmu: staronová bitva o dominanci (22.10. 2012)

  Americký kongresman z Alabamy Mike Rogers navrhuje vytvoření speciálních jednotek „Space Corps“ pro operace ve vesmíru. V blízké budoucnosti by mohla existovat nová složka ozbrojených sil Spojených států amerických, jejímž operačním prostředím by byl kosmický prostor, uvedl Rogers.

  V poslední době USA zaznamenaly zvýšené agresivní chování Ruska a Číny ve vesmíru, proto by bylo vhodné disponovat speciálními jednotkami, které by měly mandát takovému chování čelit. V současnosti je vesmírný prostor z 90 % zahrnut pod vzdušné síly USA. Existující infrastruktura související s komickým prostorem by se proto mohla oddělit a fungovat samostatně v rámci ozbrojených sil USA.

  Zdroj: NPR (USA)

  ---

  NATO: Nesnadné spojenectví s Tureckem udržuje klid

  Vztahy v Severoatlantické alianci jsou napjaté zejména od doby, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v referendu získal souhlas ke změnám ústavy, které mají zemi posunout směrem k autokracii, a co turečtí důstojníci při NATO požádali kvůli čistkám v turecké armádě po neúspěšném loňském puči o azyl ve spojeneckých zemích.

  Jedním z prvních států, který poskytl tureckým důstojníkům azyl, bylo Norsko. Německo na sebe nenechalo dlouho čekat a v květnu 2017 poskytlo azyl stovkám tureckých důstojníků a diplomatů, kteří měli být cílem čistek vlády v Ankaře. Více než sto vojáků také požádalo o azyl v Belgii, kde má NATO svou centrálu. Ankara tyto kroky odsuzuje.

  Turecko je však pro Alianci velmi důležitým strategickým partnerem, proto se NATO v rámci možností snaží napětí dále neeskalovat. „Turecko je mostem mezi Západem, Blízkým východem a Střední Asií. Má druhou největší armádu v rámci NATO. Z bezpečnostního hlediska si proto dovolím tvrdit, že potřebujeme Turecko stejně jako Turecko potřebuje nás,“ prohlásil bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  „Vzhledem k tomu, že jsou obchodní a investiční aktivity Turecka orientovány na Západ, žádná organizace na světě neposkytne Turecku stejnou bezpečnost jako NATO. Pokud naopak západní země přeruší s Tureckem vazby, Ankara bude nucena obrátit se na Východ, a to by nebylo v našem strategickém zájmu,“ dodal Rasmussen.

  Kam dál?
  Turečtí důstojníci při NATO požádali kvůli čistkám po puči o azyl (5.12. 2016)
  Turecko zmařilo pokus o víkendový vojenský převrat, zemřely stovky lidí (18.7. 2016)

  Zdroj: Financial Times (USA)

  ---

  Kanadská armáda si chce zlepšit reputaci

  Kanadská armáda hodlá změnit svou špatnou pověst v souvislosti s netolerancí – zejména vůči ženám. Má proto v plánu rekrutovat kanadské občany nehledě na jejich pohlaví, sexuální orientaci, náboženství či barvu pleti. Vláda Justina Trudeaua chce v průběhu příštích dvaceti let investovat do armády dalších 62 miliard dolarů. Současně má v plánu najmout na plný úvazek zhruba 3 500 vojáků a 1 500 rezervistů, a výrazně tak posílit řady kanadských ozbrojených sil.

  „Pokud chcete získat ty nejlepší lidi – ty nejchytřejší, nejschopnější, nejdůvěryhodnější – pak byste měli mít široký záběr a nevylučovat skupiny, které by pro vás mohly být velmi užitečné,“ prohlásil šéf kanadského vojenského personálu generál Charles Lamarre, jehož úkolem je dohlížet na všechny aspekty lidských zdrojů v kanadských ozbrojených silách. „Naše obyvatelstvo nejsou jen bílí chlapci,“ dodal Lamarre.

  Kam dál?
  Kanada posílí svou armádu, nemůže spoléhat na USA (7.6. 2017)

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Německá SPD chce zablokovat nákup raket Jedi k vyzbrojení dronů

  K pronájmu izraelských bojových dronů Heron TP pro Bundeswehr možná nedojde, neboť Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) chce zabránit nákupu raket Jedi pro tyto drony, přestože by byly určeny pouze k výcviku. SPD nesouhlasí s vyzbrojením bezpilotních letounů, které by tak byly připravené k ozbrojeným operacím. O nákupu a možném využití munice pro Herony TP bude hlasovat Bundestag, Podle státní tajemnice Katrin Suder by však Německo nikdy nevyužívalo drony k cílenému zabíjení jako Spojené státy americké. Pokud by k pořízení izraelských ozbrojených dronů nakonec došlo, Německo bude dvanáctou zemí na světě disponující vyzbrojenými bezpilotními letouny.

  Kam dál?
  Ministryně von der Leyen bude armádní nákupy konzultovat se soukromými poradci (31.3. 2017)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo), Deutsche Welle (Německo)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media