natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko dementuje poskytnutí základen pro boj proti IS

  15. října 2014  15:06

  Letouny F-4 Phantom tureckých vzdušných sil (ilustrační foto) | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Turecko dementuje poskytnutí základen pro boj proti IS

  Představitelé Turecka odmítli, že by uzavřeli dohodu se Spojenými státy, v rámci které by Američany nechali využívat leteckou základnu Incirlik k boji proti Islámskému státu (IS). To je v rozporu s vyjádřením americké poradkyně pro národní bezpečnost Susan Rice.

  Úřad tureckého premiéra uvedl, že s Američany dosáhli dohody ohledně výcviku syrských rebelů na tureckém území, ale není prozatím jasné „kde [a] jakým způsobem“ se tak bude dít. Spojené státy ale v neděli informovaly, že se s Tureckem dohodly na poskytnutí vojenských základen, včetně letecké základny Incirlik, americkým a koaličním silám. Základna Incirlik leží poblíž města Adana pouhých 100 mil od hranic se Sýrií.

  Kam dál?
  USA budou při boji s IS využívat turecké základny (13.10. 2014)
  Turecko hostí krizové rozhovory NATO a USA o IS (9.10. 2014)
  Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu (8.10. 2014)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Rumunsko potřebuje posily k ochraně proti Rusku

  Rumunsko potřebuje více vojenského vybavení, aby mohlo čelit ruskému jednání, uvedl v návaznosti na ukrajinskou krizi vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Constantin Degeratu, který dříve vedl rumunské ozbrojené složky.

  „Teď potřebujeme, aby se do země vrátily z Velké Británie, Německa a Itálie tři americké letky, protože v současné době nemáme žádné letecké síly a ani čas na nákup nových letadel nebo přípravu letky a oni ve Velké Británie pouze spí a nemají žádnou misi,“ prohlásil Degeratu a zdůraznil, že by se jednalo o dočasné nasazení. Rusko podle něj rozumí pouze dvěma jazykům: rusky a síle.

  Kam dál?
  Nová vojenská základna USA v Rumunsku bude zprovozněna příští rok (13.10. 2014)
  V Rumunsku budou letouny NATO (10.9. 2014)
  Rumunsko usiluje o trvalou přítomnost NATO na svém území (26.8. 2014)

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  Šéf finské obrany upozorňuje na nárůst vojenských aktivit v Pobaltí

  Vojenské aktivity a operace v Pobaltí jsou na vzestupu, informoval šéf finské obrany Jarmo Lindberg. Podle něj je vidět stále větší přítomnost jak Ruska, tak také Severoatlantické aliance v regionu. Uvedl, že zhoustl letecký i námořní provoz v Pobaltí a také se tam odehrává více vojenských cvičení. „Je tam více všeho,“ prohlásil Lindberg.

  Šéf finské obrany také uvedl, že není důvod pro další zkoumání incidentu s lodí Aranda. Ruská námořní loď již dvakrát narušila práci tohoto plavidla v mezinárodních vodách na východ od ostrova Gotland. Někteří se domnívají, že Rusko v oblasti testovalo ponorky, a proto žádalo Arandu, aby preventivně změnila kurz.

  Zdroj: Yle Uutiset (Finsko)

  ---

  Bulharsko končí v ISAF, ale v Afghánistánu pravděpodobně zůstane

  Na konci roku ukončí Bulharsko své působení v operaci Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF) v Afghánistánu, ale již od 1. listopadu by se mělo sto deset členů bulharských ozbrojených sil účastnit v zemi nové mise Rozhodná podpora (Decisive Support) vedené Severoatlantickou aliancí. O účasti na misi definitivně rozhodne tento týden vláda.

  Mise Rozhodná podpora má dva hlavní cíle, tím prvním je pomoc při výcviku afghánských národních bezpečnostních složek a také jim radit a asistovat. Druhým cílem je ve spolupráci s afghánskou vládou, partnery a dalšími mezinárodními organizacemi rozvoj afghánských státních institucí.

  Zdroj: News Reality

  ---

  Norsko zavede povinnou vojenskou službu i pro ženy

  Norsko odsouhlasilo rozšíření povinné vojenské služby i na ženy. „Chceme rozšířit vojenskou službu na všechny, abychom přitáhli ty nejvíce motivované a schopné,“ zdůvodnilo rozhodnutí norské ministerstvo obrany. Většina evropských států zrušila brannou povinnost ve prospěch profesionální armády, ale Norsko naopak tvrdí, že chce zajistit co nejkompetentnější a různorodou armádu právě tím, že bude „genderově neutrální“.

  Kam dál?

  Estonsko se zajímá o zavádění povinné služby pro ženy v Norsku (8.10. 2014)

  Zdroj: The News (Pákistán)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media