natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko: Čínský raketový systém bude slučitelný s aliančním

  3. října 2013  14:52

  Turecká armáda. Ilustrační snímek. | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Turecko: Čínský raketový systém bude slučitelný s aliančním

  Kontroverzní čínský vzdušný a raketový systém, o jehož koupi Turecko uvažuje, bude automaticky integrovaný do aliančního zařízení, které má Turecko k dispozici. Uvedl to šéf sekce pro obranné nákupy Turecka Murad Bayar. Podle něj byla plná integrace se systémem NATO explicitní podmínkou pro uzavření kontraktu. "Součástí programu je zakázka pro tureckou firmu, jejímž úkolem bude integrovat systém vzdušné obrany do sítě, kterou využívá turecké letectvo," dodal Bayar.

  Turecko začne vyjednávat podmínky kontraktu s čínskou společností, která je pro Turecko číslem jedna. V případě, že by vyjednávání selhalo, se Turecko obrátí na italsko-francouzské konsorcium Eurosam, které podle Bayara poskytlo druhou nejlepší nabídku.

  Kam dál?
  Turecko: Rozhodnutí o nákupu čínské raketové obrany není definitivní (2.10. 2013)

  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  ---

  ISAF dohlíží na nákupy paliva afghánské policie

  Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly (ISAF) v Afghánistánu přikročily k opatřením, která by se měla vypořádat s potenciálními podvody při nákupu paliva afghánskou policií. "Implementace a udržení fungujícího systému dodávek je výzvou... především v situaci, kdy probíhají bezpečnostní operace pro záchranu obyvatel," uvedl generál Dean Milner z výcvikové mise NATO v Afghánistánu (NTM-A). "Jsme však zavázáni bojovat s podvody, plýtváním a zneužíváním, což je klíčové pro zajištění toho, aby americké fondy byly využívány co nejefektivněji. Zároveň chceme vytvořit dlouhodobě udržitelný a fungující systém dodávek pohonných hmot pro afghánskou policii," dodal Milner.

  K opatření ISAF přistoupilo poté, co NTM-A společně s některými externími agenturami zvýšila dohled a zintezivnila inspekce. NTM-A spolupracuje i s afghánským ministerstvem vnitra a společně usilují o zlepšení procesu dodávek pohonných hmot pomocí identifikace, analyzování a řešení rozdílů mezi množstvím objednaného paliva a množstvím paliva doručeného. NTM-A z toho důvodu již loni vytvořila databázi, která tato data shromažďuje.

  Kam dál?
  NATO už nepotřebuje cisterny na palivo, jdou do šrotu (18.7. 2013)

  Zdroj: Defense Video and Imagery Distribution System (USA)

  ---

  Appathurai: Konflikt v Náhorním Karabachu si zaslouží více pozornosti

  Arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach si zaslouží více mezinárodní pozornosti, než se mu dostává. Na svém facebookovém profilu to uvedl James Appathurai, vyslanec generálního tajemníka NATO pro oblast Kavkazu a centrální Asie. Svým komentářem reagoval na zprávu Mezinárodní krizové skupiny, která označila současný stav za velmi citlivý.

  Podle Appathuraie by více snahy mělo prokázat i mezinárodní společenství. V případě "rozmražení" tohoto konfliktu a případného nalezení jeho řešení by podle něj takové výsledky mohly mít dopad i mimo region.

  Kam dál?
  Zástupci NATO a Ázerbájdžánu řešili možnosti spolupráce a konflikt v Náhorním Karabachu (31.5. 2013)

  Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

  ---

  Britové o nedostatcích základny Camp Bastion věděli už před útokem Tálibánu

  Americké vyšetřování rok starého útoku Tálibánu na základnu Camp Bastion v Afghánistánu odhalilo, že britští velitelé o nedostatečném zabezpečení letiště věděli. Tři měsíce před útokem bezpečnostní vyšetřování upozornilo na hned šest výrazných nedostatků na okolních základnách. Varovalo například před možností nekontrolovatelného vstupu na letiště. Zároveň uvedlo, že nedostatky jsou tak vážné, že by "kvůli nim mohl někdo přijít o život nebo by mohlo dojít ke zničení nepostradatelných prostředků".

  Vyšetřovatelé zjistili, že ve strážní věži, která byla nejblíže k místu, kudy ozbrojenci Tálibánu na základnu vnikli, nikdo nebyl. Podle zprávy z vyšetřování Britové a Američané nedokázali zkoordinovat svou obranu. Při útoku přišli o život dva američtí vojáci a bylo zničeno šest letounů typu Harrier a další dva poškozeny. Celkové škody dosáhly výše stovek milionů liber a USA díky nim ztratily nejvíce letounů od války ve Vietnamu. Po zveřejnění zprávy z vyšetřování byli okamžitě propouštěni dva američtí generálové.

  Kam dál?
  ISAF uvažuje o změně plánů pro stavbu afghánských základen (16.9. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Japonsko a USA zrevidují společné obranné směrnice

  Spojené státy americké a Japonsko se poprvé za šestnáct let dohodly na modernizaci obranné aliance kvůli rostoucím obavám ze severokorejského nukleárního programu, globálního terorismu, kyber-bezpečnosti a dalším hrozbám 21. století. "Naším cílem je vyváženější a efektivnější aliance," uvedl americký ministr obrany Chuck Hagel po setkání amerických a japonských ministrů obrany a zahraničí.

  Obě země se zavázaly, že přetvoří společné směrnice pro spolupráci na poli bezpečnosti. Američané například budou do Japonska vysílat průzkumné bezpilotní letouny (drony) Global Hawk a budou spolupracovat v oblasti kyber-prostoru. Ministři se dále dohodli na umístění nového protiraketového radarového systému X-band na letecké základně Kyogamisaki na západě Japonska a stvrdili rozhodnutí o přesunu 5 tisíc amerických vojáků z japonského ostrova Okinawa na americké tichomořské území Guam.

  Kam dál?
  Čína vyzvala USA, aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech (13.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media