natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko blokuje otevření izraelského zastoupení při NATO

  19. září 2011  12:59
  Turecko blokuje otevření izraelského zastoupení při NATO
  Turecko se postavilo proti snaze Izraele zřídit zastupitelskou kancelář při velitelství Severoatlantické aliance v Bruselu, prohlásil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu s tím, že Ankara také s Tel Avivem nebude sdílet data z radaru ve východním Turecku.

  Vztahy mezi oběma zeměmi se prudce zhoršily minulý rok, po zásahu izraelského komanda na lodi vezoucí humanitární pomoc do pásma Gazy, při kterém zahynulo několik tureckých občanů. Turecko požaduje po Izraelcích omluvu.

  Podle informací deníku Wall Street Journal plánovali američtí představitelé využít data z radarů v Turecku, Izraeli a v dalších zemích k vytvoření komplexního přehledu o hrozbách raketových útoků, které v regionu existují. Turecko by podle tohoto plánu také mohlo využít data z izraelských stanic. Davutoglu však spekulace listu popřel.

  Čtěte také:
  Turecko zvyšuje armádní rozpočet
  Turecko asi nezablokuje protiraketový štít NATO

  Zdroj: Hurriyet (Turecko)  

  ---

  Írán stupňuje kritiku Turecka kvůli aliančnímu štítu
  Íránský ministr zahraničí Ali-Akbar Salehi prohlásil, že souhlas Turecka s rozmístění prvků protiraketového štítu NATO na svém území "nebyl správným rozhodnutím", informovala íránská státní agentura IRNA.

  Podle ministra by Turecko mělo svůj krok znovu zvážit a vysvětlit ho. Vzhledem k současnému vývoji v regionu prý Írán nepovažuje stavbu protiraketového systému za nutnou.

  Čtěte také:
  Írán posílá vojenské lodě do Adenského zálivu
  USA odmítají smlouvy, jež by omezovaly štít

  Zdroj: China Daily (Čína)

  ---

  USA tlačí na Pákistán kvůli terorismu
  Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy vyvíjí tlak na pákistánské představitele, aby začali bojovat s povstaleckou sítí Hakkání, která působí na obou stranách pákistánsko-afghánské hranice. Skupina minulý týden zorganizovala a provedla rozsáhlý útok v centru Kábulu, během něhož povstalci napadli i americké velvyslanectví a velitelství NATO.

  Podle nejmenovaných zdrojů o tématu nedávno jednala americká ministryně zahraničí Hillary Clinton se svou pákistánskou kolegyní Hinou Rabbani Khar. Schůzka prý trvala přes tři hodiny a soustředila se jen na boj proti terorismu.

  Americký velvyslanec v Islámábádu předtím prohlásil, že má důkazy o napojení sítě Hakkání na pákistánské vládní činitele.

  Čtěte také:
  Afghánské síly a ISAF zneškodnily kábulské útočníky
  Velitel ISAF odcestoval do Pákistánu

  Zdroj: AP(USA)

  ---

  Libyjci se nedohodli na vzniku nové vlády
  Dočasní představitelé libyjského lidu se v neděli nedokázali shodnout na složení nového vládního kabinetu. Výkonný výbor Národní přechodné rady, hlavního orgánu povstalců, byl minulý měsíc rozpuštěn a prozatímní premiér Mahmúd Džibríl měl nyní jmenovat novou vládu, do níž by byli začleněni lidé zodpovědní za ministerstva obrany a vnitra.

  Jeho návrhy však neobdržely plnou podporu všech členů Národní přechodné rady. Džibríl odmítl sdělit, na kterých jménech a portfoliích během jednání panovala shoda, podle nejmenovaných zdrojů však sporným bodem jednání byla pozice samotného premiéra.

  Mezitím pokračují boje v několika posledních městech, které v rukou drží příznivci bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Již několikátý pokus o útok na jedno z nich, Bani Walid 150 km jižně od Tripolisu, v neděli skončil nekoordinovaným útěkem povstaleckých vojsk.

  Čtěte také:
  Džalíl: Libye chce být demokracie založená na islámském právu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rumunsko si nemůže dovolit stíhačky F-16, tvrdí prezident
  Rumunský stát si nemůže dovolit nákup bojových letounů F-16 z druhé ruky, pokud na něj nedostane dlouhodobou půjčku, prohlásil rumunský prezident Traian Basescu. "Nemáme peníze a nemůžeme se zavázat k takovému kontraktu," uvedl Basescu.

  Rumunsko v březnu minulého roku ohlásilo nákup 24 letounů F-16 v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, které momentálně využívá americké letectvo. Země nyní používá zastaralé letouny MiG-21.

  Prezident popřel, že by z americké strany existoval tlak na koupi stíhaček, ale zdůraznil, že při vstupu do NATO se země zavázala k pořízení 48 stíhacích letounů, které by měly být kompatibilní s aliančními.

  Zdroj: AFP (Francie)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media