Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecká podpora vstupu Finska a Švédska do NATO potěšila Macrona

Vydáno 01.07.2022
Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona potěšilo kladné stanovisko Turecka k přijetí Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.  

Podpis memoranda mezi Finskem, Švédskem a Tureckem na summitu v Madridu, které odblokovalo přijetí severských zemí do NATO (28.6.2022) | foto: NATO Photos

„Dnes ráno jsme měli příležitost diskutovat o hrozbách a výzvách, kterým všichni čelíme, a o potřebě respektovat bezpečnostní zájmy každého ze spojenců pro přijímání strategických rozhodnutí,“ řekl Macron na tiskové konferenci k závěru summitu NATO v Madridu. „O tom jsme diskutovali zejména s Tureckem – soudržnost Aliance je pro nás klíčová,“ dodal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v květnu obvinil Finsko a Švédsko z podpory kurdských povstalců a hrozil zablokováním vstupu obou zemí do NATO, nyní se však rétorika Turecka mění.

„Finsko i Švédsko nám přislíbily plnou spolupráci na opatřeních proti kurdské PKK,“ uvedl Erdogan poté, co se rozhodl odložit své námitky a uzavřel s oběma severskými zeměmi dohodu.

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

plk; natoaktual.cz