natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecká opozice nechce radar NATO

  29. září 2011  23:17

  Radar typu XB amerického systému protiraketové obrany | foto: MDA

  Turecká opozice nechce radar NATO

  Opoziční strany v Turecku vyjádřily nesouhlas s rozhodnutím vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana umístit na tureckém území radar včasného varování NATO.

  Podle předsedy turecké Demokratické strany Namika Kemala Zeybeka bude radar na tureckém území namířen proti Íránu, čímž chce Severoatlantická aliance poštvat tuto sousední zemi Turecka proti Ankaře. Zeybek dodal, že Západ se tímto snaží i znesvářit islámský svět. S umístěním aliančního radaru na tureckém území nesouhlasí ani další turecké opoziční strany například CHP a Strana hlasu lidu.

  Čtěte také:
  Erdogan: Sankce proti Íránu jsou nepřijatelné

  Zdroj: Tehran Times (Írán)

  ---

  Napětí v Kosovu trvá, KFOR demonstruje přítomnost
  Srbové v severokosovském městě Mitrovica posílili barikády na silnicích, které před časem vybudovali, aby zabránili vládě v rozšiřování jejích pravomocí do srbských oblastí. V kosovské vládě mají většinu etničtí Albánci.

  Jednotky KFOR jednu ze silničních barikád poblíž hraničního přechodu Jarinje rozebraly, což vedlo k potyčkám mezi nimi a Srby, při nichž bylo zraněno 16 Srbů a čtyři příslušníci sil KFOR. Následovaly další incidenty, a proto nyní jednotky KFOR demonstrují svoji přítomnost přímo v ulicích města. Desítky aliančních vojáků s obrněnými vozy hlídají také klíčový most v Mitrovici.

  Severoatlantická aliance obviňuje z rozpoutání nynějších násilností Srby. Starosta severní Mitrovice Krstmir Pantič však prohlásil, že Srbové se snaží zdržet násilí.

  Čtěte také:
  KFOR volá po ukončení blokády kosovsko-srbské hranice
  Redukce sil NATO v Kosovu se odkládá

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  V Herátu umíraly afghánské policistky
  Při cestě do práce byly v západoafghánském městě Herát zabity dvě policistky a jeden civilista, když jejich vůz najel na dálkově kontrolované výbušné zařízení. Všichni cestovali za prací na nedaleké civilní letiště.

  Následkem výbuchu improvizovaného výbušného zařízení zemřeli i tři příslušníci mezinárodních sil ISAF na východě země, další dva zemřeli při dalších incidentech.

  Poslední zprávy o mrtvých přicházejí den poté, co OSN zveřejnila statistiky, podle kterých se počet násilných incidentů za prvních osm měsíců letošního roku zvýšil o 40 % oproti stejnému období loňského roku. Jednotky ISAF však tato čísla zpochybňují.

  Čtěte také:
  Afghánistán: zraněno 77 amerických vojáků

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Libyjští povstalci zajali Kaddáfího mluvčího
  Mluvčí libyjského diktátora Muammara Kaddáfího Músa Ibrahim byl zatčen v okolí Kaddáfího rodného města Syrta. Zprávu předali agenturám polní velitelé nového libyjského režimu. K jeho zatčení došlo, když řídil vůz. Podle některých nepotvrzených zpráv byl Ibrahim převlečen za ženu.

  Národní přechodná rada Libye mezitím vyzvala NATO, aby vystupňovalo bombardování Kaddáfího jednotek v Syrtě a Bani Walid.

  Čtěte také:
  Libyjci ze Syrty viní NATO z genocidy

  Zdroj: Sky News (USA)

  ---

  NATO otestuje integrovaný řídící letecký systém
  Severoatlantická aliance povolila společnosti Air Command Systems International (ACSI) testovat plně integrovaný systém leteckého velení a řízení, tzv. ACCS - Air Command and Control System. Jedná se o první plně integrovaný velící a řídící systém pro plánování, úkolování a provádění vzdušných operací, který nahradí zastarávající systémy jednotlivých aliančních zemích.

  "ACCS je největším systémem svého druhu, který bude pořízen pro mnoho států a poskytne rozhodující nové schopnosti, včetně managementu zdrojů, plánování raket země-vzduch či automatizované prostředky pro letovou bezpečnost v moderních operacích NATO," přiblížil výhody nového systému Jack Harrington z firmy ThalesRaytheonSystems, jež vlastní ACSI. Systém ACCS byl označen za jednu z deseti priorit Severoatlantické aliance na jejím lisabonském summitu v loňském roce.

  Zdroj: UPI (USA)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media