natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V roce 2016 nebyl svět na Trumpa připraven. Tentokrát tu chybu nechce opakovat

  8. července 2024  23:37
  Na prezidenta Donalda Trumpa nebyl nikdo v roce 2016 připraven. Američtí spojenci v Severoatlantické alianci tuto chybu nechtějí opakovat.  

  Donald Trump. | foto: NATO

   Proto více než šest měsíců před nástupem příštího amerického prezidenta do úřadu v rámci celé Aliance i daleko za jejími hranicemi probíhají intenzivní přípravy na nadcházející předání moci ve Spojených státech amerických.

  Vzhledem k tomu, že současný prezident Joe Biden nyní není úspěšný ve své snaze o znovuzvolení, mnozí spojenci předpokládají, že příští rok budou mít co do činění s novou Trumpovou administrativou.

  Před summitem NATO ve Washingtonu se americké Politico a německý deník Die Welt společně pustily do reportážního projektu, jehož cílem je zhodnotit, jak se svět připravuje na možný Trumpův návrat do Bílého domu. Z projektu vyplynul obraz světa, který se již podřizuje Trumpově vůli a snaží se dnes bojovat s krizemi, které by mohl vyvolat.

  I přes všechny plány si nikdo není jistý, co se bude dít, pokud bude Trump zvolen prezidentem po druhé. Jeden z Trumpových poradců se snažil nastínit, jak by mohl přístup k mezinárodním vztahům a evropské obraně po Trumpově vítězství vypadat bývalému dánskému premiérovi a generálnímu tajemníkovi NATO Andersi Foghovi Rasmussenovi a generálnímu řediteli Rasmussenovy mezinárodní poradenské firmy Fabrici Pothierovi.

  „V jedné větě bych řekl: Nesnažte se být odolní vůči Trumpovi, ale snažte se být kompatibilní s Trumpem,“ uvedl Trumpův poradce v telefonním rozhovoru s Pothierem. „Nevěřím na přístup „Trump-proof“, který podle mě napoprvé fungoval relativně dobře. Myslím, že dnes čelíme úplně jinému druhu Trumpa,“ dodal.

  Zdroj: Politico (USA)

  asš; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media