Cílem této nové diplomatické iniciativy by mělo být snížení rizika ozbrojeného konfliktu. Někteří členové Trumpova týmu považují přímý přístup prezidenta za nejpravděpodobnější cestu k prolomení ledů ve vztazích se Severní Koreou.
Trump by tak navázal na diplomatické rozhovory se severokorejským lídrem ze svého prvního funkčního období, ve kterém se zúčastnil tří schůzek s Kimem. Jeho diplomatické snahy však nepřinesly žádné konkrétní výsledky. Proto není zatím jasné, jestli by nové diplomatické snahy přinesly něco nového. Diskuse o této politice jsou zatím ve velmi rané fázi a konečné rozhodnutí ještě nepadlo.
Není jednoznačné, jaké ústupky by Kim mohl Trumpovi nabídnout. Podle Kima bylo totiž uděláno vše, co bylo třeba pro vyjednávání se Spojenými státy americkými. Severokorejská státní média dosud veřejně nezmínila Trumpovo znovuzvolení. Severní Korea také čtyři roky ignorovala snahy prezidenta Joea Bidena o zahájení jednání bez předběžných podmínek. Kim se navíc cítí posílen rozšířeným arzenálem raket a užší spoluprací s Ruskem.
USA se obávají řady kroků Severní Koreje, včetně rozšiřování jejího jaderného a raketového programu, agresivní rétoriky vůči Jižní Koreji a úzké spolupráce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tyto otázky se pravděpodobně objeví v brífincích mezi současnou Bidenovou a budoucí Trumpovou administrativou.
Zvláštní obavy ve Washingtonu vyvolává i možnost, že Severní Korea a Rusko budou sdílet technologie pro výrobu jaderných zbraní nebo raket. Severní Korea by mohla vyslat tisíce svých vojáků do Ruska na podporu války na Ukrajině.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)