Letoun bude nejprve převeden na americké letectvo, které ho upraví podle vojenských standardů, které musí splňovat každý letoun převážející prezidenta USA.
Poté bude, nejpozději do 1. ledna 2029, předán Nadaci prezidentské knihovny Donalda Trumpa. Trump dar potvrdil na sociálních sítích a ujistil, že „každý dar od zahraniční vlády je přijat v plném souladu se všemi platnými zákony“.
Tento krok však vyvolal právní i politické otazníky, zejména kvůli možnému porušení ústavní klauzule o výdělcích. Americká ministryně spravedlnosti Pam Bondi společně s hlavním právníkem Bílého domu Davidem Warringtonem dospěli k závěru, že je „právně přípustné“, aby letoun přešel na Trumpovu nadaci za podmínky, že k tomu dojde ještě před jeho odchodem z úřadu.
Demokratický senátor Chuck Schumer ironicky poznamenal: „Nic neříká ‚Amerika na prvním místě‘ více, než Air Force One od Kataru“.
Senátor Adam Schiff kritizoval dar jako „drzý případ korupce“ s odkazem na ústavní zákaz přijímání šlechtických titulů a darů od zahraničních států.
Zdroj: ABC News (USA)