Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Třetina Švédů chce do NATO

Vydáno 21.05.2015

Průlet rodiny nadzvukových strojů z dílen švédského výrobce Saab. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Třetina Švédů chce do NATO

Podpora členství v Severoatlantické alianci zůstává mezi Švédy neobyčejně vysoká. Celá třetina z nich by si přála, aby se Švédsko připojilo k obranné alianci. Podle průzkumu institutu SOM ze švédského Gothenburgu se tak od minulého roku situace nijak nezměnila. V roce 2012 chtělo do NATO 17 procent Švédů, o rok později už to bylo 29 procent a v minulém roce dokonce 31 procent.

„Myslím si, že za to může kombinace strachu z Ruska a diskuze o neschopnosti švédských ozbrojených sil plnit jejich úkoly. To vede Švédy k příklonu k členství v NATO,“ uvedl profesor politologie Ulf Bjereld z univerzity v Gothenburgu. Tradičně neutrální Švédsko je již dlouhá léta v otázce vstupu do Aliance skeptické a stále je proti vstupu do NATO více Švédů – v minulém roce to činilo 37 procent, v roce 2013 to bylo 34 procent a rok předtím dokonce 45 procent švédské populace.

Kam dál?
Rusko je znepokojeno sbližováním Švédska a Finska s NATO (15.4. 2015)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Siemoniak předpovídá restart NATO

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak vyhlíží “nový začátek Severoatlantické aliance“. Při svém proslovu ve Washingtonu Siemoniak uvedl: „Naše rozhodnutí pořádat summit NATO v roce 2016 ve Varšavě vychází z hlubokého přesvědčení, že potřebujeme nové NATO a s ním i novou strategii adaptující se na nové bezpečnostní prostředí.“ Zhoršení bezpečnostní situace na východě Aliance má dlouhotrvající charakter a NATO se podle Siemoniaka musí této skutečnosti přizpůsobit.

Cílem příštího summitu by proto podle polského ministra mělo být celkové posílení aliančních sil. „Struktura Aliance se musí změnit tak, že NATO bude schopno použít nejen brigády (tři až šest tisíc vojáků), ale i divize (5-15 tisíc) a armádní sbory (15-45 tisíc).“ S ohledem na konflikt na Ukrajině Siemoniak dále upozornil, že Aliance nemůže omezovat svoji činnost pouze na bezpečnost jejích členů. „Myslím si, že některé státy v tomto ohledu ukázaly přílišnou opatrnost.“

Siemoniak se ve Washingtonu sešel také s americkým ministrem obrany Ashem Carterem, s nímž mimo jiné diskutoval o nedávném rozhodnutí Polska nakoupit protiraketový systém Patriot.

Kam dál?
Polsko a Pobaltí chtějí větší vojenskou přítomnost NATO na svém území (15.5. 2015)
Polsko koupí protiraketové střely Patriot a helikoptéry Airbus (22.4. 2015)

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Ukrajina: 11 států NATO a Izrael chce pomoct s léčbou ukrajinských vojáků

Jedenáct členských států Severoatlantické aliance a Izrael nabídlo pomoc při léčbě a rehabilitaci ukrajinských vojáků zraněných během protiteroristické operace na východě země. Uvedl to náměstek ukrajinského ministra obrany Petro Meched. „Možnost transportu zraněných ukrajinských vojáků do ČR, Maďarska, Estonska, na Slovensko, do Velké Británie, Francie, Litvy a dalších zemí se v současné chvíli připravuje.“ V tuto chvíli se v zahraničí léčí 40 ukrajinských vojáků. Celkem léčbou v zahraničí prošlo 108 příslušníků ukrajinských sil.

Ukrajinská armáda navíc začala zřizovat psychologické poradny. „V souladu s rozhodnutím ministerstva zdravotnictví bylo vybráno 29 nemocnic pro veterány druhé světové války, ve kterých bude probíhat rehabilitace vojáků, kteří se zapojili do protiteroristické operace,“ uvedl Meched. Dnes je v psychologických zařízeních léčeno více než 1 800 vojáků.

Kam dál?
Kanada posílá na Ukrajinu 200 vojenských instruktorů (15.4. 2015)

Zdroj: Interfax (Ukrajina)

---

NATO by mohlo pomoci EU s operací proti pašerákům migrantů ve Středozemí

Severoatlantická aliance by ve Středozemním moři mohla pomoci Evropské unii s operací zaměřenou proti pašování uprchlíků. Stačilo by k tomu politické rozhodnutí členských zemí NATO. V současnosti ve Středozemí operují alianční plavidla v rámci protiteroristické operace Active Endeavour. Pokud bude nalezena politická vůle, tak by Aliance mohla tuto misi rozšířit o další aspekty, které by se týkaly záchrany uprchlíků nebo ničení pašeráckých lodí.

Z údajů agentury pro uprchlíky OSN vyplývá, že jen za letošní rok se přes Středozemní moře do Evropy dostalo asi 51 tisíc uprchlíků. Z toho asi 30 tisíc přes Itálii. Přibližně 1 800 lidí se při pokusu o útěk do Evropy utopilo.

Kam dál?
Italská pobřežní stráž: Vojenská operace problém s uprchlíky ve Středozemí nevyřeší (20.5. 2015)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Tirana by mohla znemožnit vstup Makedonie do NATO

Albánský premiér Edi Rama pohrozil Makedonii, že by jeho země mohla zamezit vstupu Makedonie do Severoatlantické aliance. Makedonie totiž podle Ramy nerespektuje práva své menšiny etnických Albánců. Ta představuje asi čtvrtinu z celkových 2,1 milionu obyvatel Makedonie.

Rama tak reagoval na nedávný incident mezi makedonskou policií a rebely z řad etnických Albánců. Albánský premiér navíc poukázal na fakt, že při popisování události byla „slova terorismus a Albánci velmi nešťastně spojována, což je velice nebezpečný pokus dát terorismu etnický podtext“.

Kam dál?
NATO a EU volají po klidu v Makedonii, chtějí vyšetření střetu s policií (11.5. 2015)

Zdroj: Yahoo News (USA)

koc; natoaktual.cz