natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Třetí největší kontingent v Iráku má Gruzie

  27. července 2007  15:19

  Třetí největší kontingent v Iráku má Gruzie
  Gruzie posílá do Iráku dalších 1200 vojáků. Až bude kontingent na místě a přidá se ke stávajícím osmi stovkám mužů, bude mít Gruzie v zemi třetí největší počet vojáků, po USA a Velké Británii. Všichni příslušníci jednotky prošli před odletem do Iráku výcvikem na americké základně nedaleko Tbilisi.

  Nezvětšil se ale jen počet Gruzínců v Iráku – posílen byl i jejich mandát. Vojáci budou střežit hranice s Íránem ve snaze zastavit pašování zbraní i dalších předmětů. Dříve přitom vojáci Gruzie sloužili spíše v zadních řadách, kde například pomáhali hlídkám na kontrolních stanovištích. Bojových operací se zatím účastnili většinou pouze američtí a britští vojáci.

  Zatím nebyl v Iráku zabit žádný gruzínský voják.

  Čtěte také:
  V Gruzii probíhá cvičení NATO

  Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (Česká republika)

  ---

  Rusko nabízí Západu „strategické partnerství“
  Rusko nabídlo Severoatlanické alianci (NATO) „strategické partnerství“ namířené proti společným raketovým hrozbám. Moskva nabídla užití radarové stanice v Ázerbájdžánu jako alternativu k plánovanému štítu v ČR a Polsku. Oznámil to Anatolij Antonov, jeden z vysokých představitelů ministerstva zahraničí. „Nabízíme strategické partnerství – mezinárodní systém určený k eliminování raketových hrozeb,“ řekl.

  Ruský prezident Putin při své nedávné dvoudenní návštěvě u amerického prezidenta George W. Bushe v jeho rodném domě zase nabídl Washingtonu využití radaru v jižním Rusku.

  Kvůli plánovaném protiraketovém štítu ve střední Evropě se vztahy mezi Washingtonem a Moskvou dostaly na svůj nejnižší bod od studené války. Rusko odstoupilo od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě  (CFE) a dokonce hrozilo, že zacílí své rakety na Evropu. Při schůzce G8 se ale Putin projevil vstřícněji a nabídl použití radaru Gabala v bývalé sovětské republice Ázerbájdžánu.

  Čtěte také:
  Jednání NATO s Ruskem zatím bezúspěšná

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Západ musí pro Kosovo hledat jinou cestu
  Poté, co ruský prezident Vladimír Putin zablokoval nezávislost Kosova, musí USA a EU přijít s novým postupem ohledně této srbské provincie. Američané a Evropané proto již zahájili méně formální rozhovory, pomocí nichž chtějí přivést srbské a kosovské představitele zpět k jednacímu stolu – jedná se o taktiku, která ale již jednou selhala.

  Putinův poslední vzdorný krok může Kosovo dohnat k jednostrannému vyhlášení nezávislosti. A Washington společně s některými státy EU je připraven tuto nezávislost odsouhlasit i bez posvěcení ze strany OSN. Přitom EU nebude chtít přitahovat pozornost ke své vnitřní nejednotnosti v době, kdy se snaží utvořit společnou zahraničí politiku. Podle nizozemského europoslance se Rusko snaží „zahnat USA a EU do rohu“. „Rusové dobře vědí, že Evropská unie je rozdělená,“ řekl Joost Lagendijk. Kosovo je podle něj „první skutečnou obětí zhoršených vztahů mezi Ruskem a Západem.“

  Jednostranný postup je ale strašákem pro EU, která se orientuje na dosažení shody. Organizace navíc pamatuje, jak Německo roku 1991 uznalo odtržení jugoslávských entit Slovinska a Chorvatska, čímž rozdělilo Evropu a urychlilo vypuknutí války na západním Balkáně. „Evropa si pamatuje případy Slovinska a Chorvatska a co se stalo potom,“ připomenul italský europoslanec Lapo Pistelli. Rumunsko, Slovensko, Španělsko a Kypr se navíc zdráhají uznat nezávislost Kosova bez souhlasu OSN také z obav, že by to vedlo k separatismu jejich vlastních menšin.

  Jedním z řešení by bylo pozměnit severní hranice Kosova – tento krok ale již roku 1999 odmítlo OSN, neboť nechtělo vyvolat vlnu teritoriálních nároků na Balkánu i jinde.

  Čtěte také:
  Bělehrad: Kosovo nebude nikdy samostatné

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Šedivý mezi finalisty na post Schefferova náměstka
  Bývalý český ministr obrany Jiří Šedivý podstoupil poslední pohovor s šéfem NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Šedivý je jedním ze tří kandidátů na pozici Schefferova náměstka pro obrannou politiku.

  Český premiér Mirek Topolánek (ODS) oznámil Šedivého kandidaturu již v březnu, kdy se o pozici ucházelo asi 20 osob. - více zde V současnosti byl jejich počet zúžen na tři. Šedivého konkurenti jsou z Turecka a Litvy.

  Čtěte také:
  Scheffer: Základna je věcí Česka a USA

  Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

  ---

  V Afghánistánu propuštěn další rukojmí
  Německý novinář a jeho překladatel, unesení v Afghánistánu, byli propuštěni. Reportér před dvěma týdny cestoval do východní provincie Kunar, aby udělal reportáž o leteckých útocích NATO. V úterý byl ale unesen i se svým tlumočníkem. Guvernér zmíněné provincie Shalizi Deedar uvedl, že nebylo zaplaceno žádné výkupné. Místní kmenoví vůdci pomohli s vyjednáváním.

  Minulý týden byli v zemi uneseni jiní dva Němci.

  Čtěte také:
  NATO odrazuje od vyjednávání s únosci

  Zdroj: Xinhua (Čína)

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)