Podle tchajwanského ministerstva obrany by tento časový rámec odpovídal modernizačním cílům čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Tchajwanská vláda proto pravděpodobně zdvojnásobí délku svých vojenských cvičení, která jsou odpovědí na kroky Číny.
Cvičení Han Kuang, které se koná každé léto za účelem nácviku obrany proti čínské invazi, bude letos prodlouženo na deset dní. Letošní scénář cvičení se po odhalení čínských plánů zaměří na tzv. obtěžování v šedé zóně. Tchaj-wan také od začátku týdne pořádal cvičení rychlé reakce, jehož cílem bylo zvýšit připravenost a schopnost reakce tchajwanských ozbrojených sil. Toto cvičení by se nově mělo konat dvakrát ročně v neplánovaných termínech, a to na základě vyhodnocení intenzity čínských vojenských cvičení v blízkosti ostrova.
Čína neustále zvyšuje svůj vojenský tlak na Tchaj-wan a provádí časté letecké a námořní operace poblíž ostrova. Čína označuje svá nečekaná cvičení za „trest“, protože tchajwanský prezident Laj Čching-te nadále podporuje „separatismus“ ostrova. Bezpečnostní představitelé se shodují, že Peking se snaží normalizovat cvičení v blízkosti Tchaj-wanu. Podle všeho by měla Čína taková cvičení provádět každých sedm až deset dní. Laj reagoval zavedením řady nových bezpečnostních opatření.
Zdroj: Independent (Velká Británie)