natoaktual.cz

Tchaj-wan: po summitu APEC zesílily čínské aktivity kolem ostrova

20. listopadu 2023  17:22
Tchaj-wan hlásí obnovení čínských vojenských aktivit v blízkosti ostrova, když devět letadel překročilo střední linii Tchajwanského průlivu spolu s vojenskými loďmi, které provádějí hlídky „bojové pohotovosti“.  

Čínský letoun J-20 | foto: Alert5

 Ke zvýšení čínských vojenských aktivit kolem Tchaj-wanu dochází po skončení summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství v San Franciscu (USA).

Střední linie Tchajwanského průlivu sloužila jako neoficiální hranice mezi Čínou a Tchaj-wanem, ale ta byla za poslední čtyři roky ze strany Číny několikrát narušena. Jde o záměrný nátlak Pekingu na svrchovanost Tchaj-peje. Tchaj-wan je demokratický stát a jeho vláda tvrdí, že o budoucnosti ostrova může rozhodnout pouze jeho obyvatelstvo.

Během summitu APEC došlo ke čtyřhodinovému setkání amerického prezidenta Joea Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hlavním tématem byla i svrchovanost Tchaj-wanu.

V průběhu schůzky prezident Si zdůraznil prezidentu Bidenovi, že Tchaj-wan je největším a nejnebezpečnějším problémem v americko-čínských vztazích, prozradil jeden z vysokých amerických úředníků.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

asš; natoaktual.cz
zpět na článek