Většina afghánských diplomatických zástupců v Evropě se od Tálibánu distancovala poté, co v roce 2021 převzal moc. Přestali dostávat finanční prostředky z Kábulu a nezasílali pravidelné zprávy ministerstvu zahraničí Tálibánu.
Tálibán nicméně během posledních tří let nebránil fungování afghánských diplomatických misí a umožnil jim vykonávat konzulární povinnosti, jako je prodlužování pasů, víz a dalších dokumentů pro zhruba 420 000 Afghánců žijících v Německu. Tálibán teď však stáhl své uznání afghánské ambasádě v Berlíně a konzulátu v Bonnu, které s ním odmítly spolupracovat. Tato zastoupení již nemohou vydávat doklady platné v Afghánistánu, což jim odebralo jejich hlavní zdroj příjmů. Byznys na mnichovském konzulátu, který se podle všeho přímo řídí kábulskými příkazy, však vzkvétá.
V době, kdy Berlín volá po zvýšených deportacích do Afghánistánu, se Tálibán pokouší získat větší kontrolu nad kábulskou diplomatickou misí v Německu. Německé ministerstvo zahraničí reagovalo na rozhodnutí Tálibánu omezit konzulární činnost Mnichově „formálním oznámením“ adresovaným „úřadujícímu ministerstvu zahraničí“ v Kábulu.
Německé ministerstvo zahraničí uznalo, že afghánská mise v Mnichově nyní převzala veškerou konzulární odpovědnost za Afghánce v Německu. Jediný bod, ve kterém Berlín zatím Kábulu odporuje, je naléhání Tálibánu, že mnichovský konzulát nebude poskytovat služby pouze Afgháncům v Německu, ale afghánským občanům v celé Evropě.
Zdroj: Deutsche Welle(Německo)